Ai do ta përshëndesë me një “Lamtumirë” artistike, një klip që ia kushtuan lidhjes së tyre pasionante. Por edhe pse ishin në kulmin e tyre, duket se për supersticiozët, një këngë me një titull të tillë ka qenë ogur i zi për lidhjen e tyre.

Arkimed Lushaj (i njohur si Stresi) dhe Enxhi Kamenica i kanë dhënë fund lidhjes, që ka zgjatur ekzaktësisht 365 ditë kalendarike. Ndërkohë, Stresi ka kaluar një përballje tjetër me policinë, ndërsa është ndaluar në pikën e kalimit kufitar të Qafë-Thanës në Pogradec, pas një gabimi në sistemin TIMS, ku rezultonte ende person në kërkim.

Ai është lënë sërish në gjendje të lirë pas 24 orësh arrestimi, ndërkohë që jep këtë intervistë për gazetën “Panorama” ku flet për arsyet pse i dha fund lidhjes së shumëpërfolur nga Enxhi Kamenica dhe planet e reja në muzikë.

Ndalohesh sërish gabimisht kësaj here nga policia. Si u ndjeve dhe si i përjetove orët e ndalimit?
Ishte një gabim kompjuterik dhe natyrisht që kaloi. Por zakonisht, si reper që jam dhe natyrë aventurieri, ndodhi të tilla më japin adrenalinë.

A është dashuria një aventurë, si ishte lidhja jote me Enxhin?
Patjetër që dashuria është aventurë dhe mund të them që unë dhe Enxhi kemi bërë aventurat më të mëdha që mund të ekzistojnë. Kishim të njëjtin tip, aq sa edhe pse ekzistonte një urdhër arresti ndaj meje, dilnim të dy në klubet e natës duke rrezikuar. Ajo është një aventuriere e çmendur, njësoj si unë.

Duket se kishit gjetur njëri-tjetrin, pse u ndatë atëherë?
Po kur një femër jepet shumë, s’më pëlqen dhe aq. Thjesht u ftohën ndjenjat dhe kaq. Po për mua Enxhi ka qenë një femër që e kam dashur dhe s’e hedh poshtë kurrë për asnjë arsye. Ia kemi kaluar bukur bashkë dhe ajo do mbetet një nga ish-et e mia speciale. Ndarja erdhi edhe për faktin se unë nuk kam pasur shumë kohë t’i përkushtohem ashtu si më parë, dhe një femër si ajo nuk dëshiron absolutisht të lihet pas dore. Por s’kisha ç’të bëja, pasi vjen një moment që ke nevojë për hapësirën tënde.

U fol se klipi «Lamtumirë» i dedikohej lidhjes suaj dhe do e këndonit të dy. Ç’mund të thuash?
Klipi “Lamtumirë” sapo ka përfunduar dhe jam në duet me një këngëtare kosovare të këndshme, emrin e së cilës preferoj të mos e bëj publik. Ka dalë një klip shumë i realizuar që ka kushtuar 5 milionë dhe me të vertetë që ka skena prekëse. Nuk bëhet fjalë për ndonjë kthesë në tipin tim, siç është komentuar, por thjesht unë aty luaj rolin. Sa për mua, unë jam dhe do të mbetem një “Bad boy”.

Duke u nisur nga konfliktet me meshkuj artistë që janë bërë dhe publike, je djali i keq vetëm me meshkujt apo dhe me femrat?
Jo, në fakt me femrat sillem shumë mirë dhe më pëlqen t’i respektoj. Madje, mund të them se shumë femra që kanë qenë shumë poshtë i kam ngritur shumë lart.

E ke fjalën për ish të dashurat e tua?
Në fakt ish-et janë e kaluara ime, por tani po mendoj se ç’do bëj. Por, t’i përkushtohesh një femre s’është keq, edhe pse në jetë ndodhin karambole (qesh). Thjesht mendoj se nuk më duhet një lidhje serioze që t’i përkushtohem aq shumë si ajo e fundit me Enxhin, pasi tani është koha t’i dedikohem muzikës.

Rikthehemi te lidhja jote me Enxhin, në ç’mënyrë u ndatë ?
Lidhja jonë zgjati fiks 365 ditë. Ne u lidhëm më 28 gusht të vitit të kaluar dhe u ndamë po më 28 gusht të këtij viti. Komunikimi ynë i fundit ka qenë me SMS ironike që kemi shkëmbyer me njëri-tjetrin. Unë në fakt nuk jamë natyrë ironike, pasi preferoj të jem i drejtpërdrejtë dhe në mesazhin e fundit i kam thënë: “Ti s’do më harrosh kurrë mua” dhe jam 1 milion për qind i sigurt për këtë.

Po ti do e harrosh lehtë?
Unë them se e kam harruar.

Ka qenë ndarje e dhimshme, ka qarë Enxhi?
Nuk është ndonjë çudi, sepse dhe djemtë qajnë. Por mund të them se nuk ishte një ndarje me dhimbje, por thjesht nuk e kishim menduar një ndarje kaq papritur.

E keni titulluar këngën “Lamtumirë”, ndërkohë që ishit në kulmin e lidhjes… U bë shkak për ndarjen mosrealizimi i duetit me të?
Po, dhe e përshëndes Enxhin me këtë këngë. Në fakt, ajo e ka hedhur dhe zërin dhe e kam ruajtur versionin ku ajo këndoi për këngën “Lamtumirë”. Nuk u realizua se nuk ishim gati për këtë gjë dhe ndoshta për këtë arsye kanë filluar problemet tona, pasi nuk u ra dakord me familjen time. Enxhi ka talent në të kënduar, por për karrierën time nuk do ishte mirë të shfaqesha çift, pasi ndikon jo mirë tek fansat. Unë s’duhet ta ngatërroj fare jetën time private apo një lidhje timen me muzikën.
Ndaheni pas një viti, mos ndoshta i dhe fund nga frika se lidhja bëhej shumë seroze, ndërkohë që thuhet se ajo të ka shprehur edhe dëshirën për martesë?
E vërtetë është që nganjëherë duket sikur hyn aq thellë në një histori, sa të duket se kur s’je bashkë ajo është e pambrojtur. Por nuk përmbyset bota pas një ndarjeje. Ndërsa për martesën mendoj se është mënyrë të thëni, kur dy persona ndihen të dashuruar. Nuk jam gati për vendime të tilla, jam ende shumë i ri.

Ju kalonit 24 orë bashkë, të ndau Enxhi nga shokët?
Jo, ajo i ka respektuar shokët e mi dhe kalonim kohë bashkë. Por pikërisht ngaqë rrinim shumë orë bashkë, lidhja u konsumua.

Jeni përballur ndonjëherë pas ndarjes dhe si do ta përshkruaje atë si ish të dashurën tënde?
Jo, por unë vazhdoj miqësinë me familjen e Enxhit. Hmmm si do ta përshkruaja… Di të them që mbetet një nga të preferuarat e mia, nuk ia hedh poshtë kurrë vlerat që ka dhe mbetet si vajzë tek “pornostaret”, që unë kam pasur lidhje.

Ka qenë ndonjë femër arsyeja e ndarjes?
Jo aspak, as nuk do kishte asnjë lloj femre, sepse në momentin që kam qenë me të, asnjëherë s’më ka hyrë në sy femër tjetër, pasi i kam dhënë shumë respekt.

Po tani po shoqërohesh me një femër tjetër?
Tek një mashkull gjithmonë ka një femër.

Kthehemi te çështja me Leonard Bombaj, si do ta komentoje?
Këtë çështje ua kam lënë organeve të shtetit ta vendosin. Ishte ngjarje e trishtueshme shumë dhe vajzën që ishtë viktimë e kësaj historie vazhdoj ta kem mikeshë e ta takoj sa herë që ajo ka nevojë për suportin tim shpirtëror.

Planet e mia në muzikë tani që jam “single”

Është mrekulluar nga pritja e shumë fansave, që ka gjetur në Dibër, edhe pse para se të shkelte në këtë qytet ka marrë telefonata kërcënuese të mos guxonte të shkonte, si një armik i përbetuar i Noizy-t. Ndërkohë që ka pohuar se përveç klipit “Lamtumirë”, që do lançojë këto ditë, ka shumë plane në muzikë. Është një duet me Getoar Selimin, me të cilin njihej para 5 vitesh në Belgjikë. Ndërkohë që këtë vjeshtë do të realizojë një tjetër klip me titull “Bad boys in Town”, ku së bashku me reperin Emiljano të “Pa kufij” dhe dy këngëtarë të tjerë, do të sjellin një këngë në stilin amerikan, ku do të tregojnë eksperiencat e tyre në jetë.

Kënga po realizohet në studion muzikore BMT. Si një reper që i këndon ndjenjës, ai po diskuton pjesëmarrjen në “Kënga Magjike” me një këngë të tillë. “Kur dua që një femre t’ia prek telat, unë prapë ia them me mënyrën e rrugës dhe patjetër që do e çmend”, thotë ai. Ndaj, pas disa klipeve do punoj për publikimin e një albumi, ku femra nuk mungon. Për sa i përket konkurrencës mes këngëtarëve rap, ai pohon se në Shqipëri nuk ka të tillë që të kenë bërë jetën e një reperi, përveç meje dhe bashkëpunëtorëve të mi, ndërsa në Kosovë janë “Baba Records”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here