Por nese deshiron qe ta mbrosh me te vertete lekuren tende, meso te zgjedhesh kremin solar qe i pershtatet tipit te lekures dhe perdore sipas rregullave.

Nese deshiron ta mbrosh lekuren nga demet qe shkaktohen per shkak te ekspozimit jo korrekt, duhet te mesosh te zgjedhesh dhe te perdoresh kremin solar ne menyren e duhur, ja nje liste gjerash qe duhet te dish dhe gabimet qe duhet te shmangesh.

Para se gjithash nuk eshte e vertete se me kremin e duhur solar mund te rrish ne diell sa te duash qe ne diten e pare, sepse melanina, pra ajo substance qe mbron lekuren tone nga dielli aktivizohet vetem pas 48 oresh nga ekspozimi i pare.

Prandaj eshte e keshillueshme qe oret e supozimit ne diell te rriten vetem me kalimin e diteve. Nese nuk te pelqen te rrish shume ne diell, ki parasysh se edhe poshte cadres arrijne 70% te rrezeve diellore.

Eshte e nevojshme qe edhe ne kete rast nje krem mbrojtes., por me faktor me te ulet sesa ai qe perdoret per ekspozimin e dites se pare(nje spf 15 mund te mjaftoje).

Ke blere nje solar rezistent ndaj ujit, duke menduar se keshtu nuk do te jesh e detyruar te vendosesh serish ne harkun e gjithe dites? Nese vuan nga eritema, duhet ta aplikosh cdo dy ore, njelloj si ne rastin e nje solari normal. Pastaj nese mendoni se per kembet eshte me mire nje solar me filter me te ulet, e keni gabim.

Edhe nese kembet duan pak me shume kohe per te marre ngjyre, nuk duhet kurre te zbristi nen filtrin 8, edhe ne rastet kur lekura eshte e nxire. Per tu dhene ngjyre kembeve, me mire perdorni nje solart qe stimulon prodhimin e melanines, ose nje te pasur me vetenxires.

Mos perdore solarin tend edhe ne lekuren e femijes. Deri ne moshen 3 vjec femijet kane nevoje per solare te pershtatshem me lekuren e tyre. Faktori mbrojtes ne kete rast duhet te jete deri ne 50. Nga shtate vjec e me pas edhe femija mund te perdore nje solar prej te “rriturish”, por gjithmone me faktore mbrojtes jo me poshte se 15./ikub/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here