Emri : Shpresa
Mbiemri: Gashi
Vendi i lindjes: Pejë
Data e lindjes: 05.09.1989
Mosha:21
Shenja e horoskopit: Virgjeresha

 

Shpresa “ Resa” Gashi është një këngëtare e njohur më së shumti në qytetin e Pejes.

Ajo u bë e njohur ne Pejë pas përfundimit të shkolles se muzikës , ku tani ajo performon muzike folk-popullore, në Ahengjet familjare si dhe festa të ndryshme kryesisht në Pejë.  Qe nga mosha 13 vjeqare  ka filluar të ndjek kursin e muzikës të drejtuar nga profesori dhe këngëtari Mahir Gjakova.

Në vitin 2004 për herë të parë është  prezentuar  në teatrin “Jusuf Gërvalla”  më këngen “S’mund ta them” pastaj ne vitin 2006 është  antarësuar në Shoqaten kulturo- Artistike “PERPARIMI”në Pejë.

Shpresa këndon këngë komerciale folk-popullore, me paraqitjet e saja shum skenike  e ngjashme me kengtaret tjera vendore.Shpresa dallohet me nje stil te veqantë të veshjës,  të cilat ja krijojn një imazh të veqantë artistik.

Kariera saj muzikore ka filluar që nga mosha e re , mirpo sukses të madh ka arritur me këngët:”Mos qaj zemër”,”Më mungon ti” etj.  Paraqitjet e saj nuk mungojn asnjëher, sidomos ne festat e fund viti ka qënë shume e pranishme, nëpër resaturantet.Clubet e Pejës.

Si ëdo këngtare pasioni për këngën është i madhe edhe për kengtaren Shpresa, Hobi saj është muzika dhe leximi. Ndërsa preferencat e saja muzikore jane: Muzika Angleze si dhe Këngtarja e njohurë Celine Dion, si dhe aktorja Angelina Jolie.

Për sa i përket albumëve Shpresa ka lancuar albumin e saj të parë me titull:”Mos qaj Zemer”.

Titulli i albumit, dhe mesazhi që sjellë ky titull është se njeriu pavarsisht vuajtjeve,dështimeve dhe lëndimeve  që  kalon në jetë duhe të, gjejë forcën të ecë përpara sepse koha asnjëher nuk ndalet.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here