Ganimete Jashanicës i vidhet kënga nga Remizje Osmani që kjo e para e vëren krejt rastësisht në programet festive të viti të ri.

Jashanica për këtë u shpreh se, desha t’ju informoj se gjatë programit të vitit të ri hasa në këngën time të cilën e këndonte këngëtarja Remzije Osmani, në fillim mendova se mos janë vetëm disa fjalë të këngës sime, por më pas u pa se kënga ishte e gjitha e imja.

Kënga është një potpuri me dy këngë tjera, tekstin e të cilës e ka shkruar Shyhrete Behluli, orkestrimin dhe muzikën Naim Krasniqi, kënga në fjalë quhet “Dashuri e vjetër”.

Kjo këngë është e imja, por pse e ka marr Osmani nuk e di, sepse ende nuk kam mundur të bie në kontakt më të, nuk di çfarë të them më shumë se si do të pranoi Remzija këtë bisedë”, potencoi ajo.

Me e keqja e kësaj është se kënga ende nuk është plasuar në cd-e, por vetëm e kam kënduar vitin e kaluar në programin festiv, u shpreh Jashsanica duke shtuar më tej se, këtë vit i kam kënduar këngët e tjera, të cilat mendoj ti përmbledh në një album me shumë këngë të reja të cilin do ti publikoi së shpejti, ajo para se ta këndonte atë këngë është dashur të më informoj mua.

Dihet se edhe në Parlamenti ka miratuar ligjin për të drejtat autoriale, dhe kjo të lënë të nënkuptohet se kjo nuk do të mbaroi me kaq, por e gjitha do të dihet kur të arrij të bie në kontakt me Remzije Osmanin.

Kënga ime e marr nga ajo është me një orkestracion krejt tjetër por vija melodike dhe gjithçka tjetër është e imja, përfundoi Jashancia. Gazeta jonë për gjatë gjithë ditës u munduam të bie në kontakt me këngëtaren Remzije Osmani, se çka ka ndodhur në të vërtet, por kjo qe e pamundur sepse telefoni i saj nuk ka qasje.

14 KOMENTET

 1. ganimete jashanica nuk e ka me te drejt qe i ka then keto fjal spse remzie osmani esht yll

 2. une mendoj se te gjith kengetaret i maarrin kenget e kolegeve edhe kjo gje qe po e thot ganimete jashanica nuk asht naj sen per ta bere publike dhe remzije osmani eshte me e popullarizuar se ti dhe nuk mund te behesh e popullarizuar me nje thashetheme te pa vler

 3. ganimete jashanica duhet te mendosh kur te flasesh per nje yll siq eshte remzije osmani dhe te mos mendosh se do te ja hupish famen dhe mos e ul vetin qekaq posht mos u merr kesi thashetheme kjo ke si keshill

 4. Ganimete mos u ban xheloze nga te vjen inati se remzie osmani eshte yll dhe e ka kenduar me mir se ti ajoo vlla e ka zanin pushhk.Sa per fjalet qe i the edhe ti ke marr kenge ndonjeher.Une kurr se kam dite qe kjo kenge eshte e jotja vetem kur e kam lexuar ne gazet.Pune madhe qa thu ti…Remzie bravooo!!

 5. kuku e shkreta nime ka mendu qe po ta kritikoj remzie osmanin don me ja rrit namin vetes
  po kurr sta paskna ni zanin moj e shkret ganimete
  qetash e ndegjova kangen qe e paske kendu ti e qe ta paska zbukuru remzie osmani,se gjyna ti e paske kendu makaber
  ti eshte dasht me falenderu remzien qe ti paska dhene vij melodike kenges se ti e paske shkarravit me at ze jo melodike.me ,,vjen keq per ty,,,,

 6. Ganimete Jashanica rastisa ne ket web faqe dhe desha te perkrahi nje ze engjellor siq ke ti ,nuk te fajsoj fare per inatosjen tende qe ke ndaj kongetares Remzie ,kengen ‘Dashuri e vjeter’ Remzia nga mushtishti e kishte pas shendruar ne tallava qe si kishte aspak hije ,Ne si degjues te flaket te muzikes popullore i vlersojm kenget tua aq te bukura qe i kendon me aq endje dhe dashuri me at ze te bukur bilbili.Kariera e juaj ne muzik tashme eshte bere aq e gjat saqe nuk keni nevoj me per reklama te atilla siq e paskan quajtur me lart ne disa komente ,mesiguri kta jan disa njerez qe nuk din te vleresojn muziken popullore. Sido qe te jete je numer nje ne Kosove te degjojm gjithmon me endje ,po ashtu jeni e papar me qendrimin tend ne sken ,keni pershendetje te perzemerta nga familja Uka ne Londer, suksese.

 7. Edhe une mendoi si komentusja e fundit ,Luljeta ,kjo remzija le qe po i vjedhe Kenget e Ganimetes bile kesaj ka qka me i vjedhe kenga eshte shqip e kjo zoja e kish bo tallava e kish bertit si me i thirre delet te stanet,kjo remzija juaj e famshme po vjedhe kenge nga serbishtja e po i perkthen e ka harru luften qa ka ndodhe ne Kosove e qka ju kan ba shkijet ne Suharek po le hiqu saj se ju ka bo menja kesaj remzis veq pare.

 8. N e kofte dikush gjynah o kjo Remzia hala si ka hjek morrat prej krevit,ish dal ate dite ne tv me gjithe ata femi sikur ata ,,edhe une jom kosove,, me kete nuk po du me i perqesh te vorfunit po po du me i tregu kesaj gjynahit qe sado me fitu pare ajo apet ne vade del e i lane duart,,,,,,hahhahahahahah

 9. ganimete a edhe ti pu vuan a ,ajo me te vertet vuan per dike qe nuk e muri remzijen ,ajo po vuan eati nuk ishkon mendja per te.

 10. o zottt i madh vetem ai qe ja ka inatin Remzije Osmanit
  seee qato komente qe i kenii shkruu atje nalt asaj as qe ja nin ok
  vetem vazhdo Remzije ylli i muzikes popullore
  suksese….<3

 11. ganimete je engjull ti ke nje qendrim te bukur ne sken ke nje ze melankolik dhe at buzeqeshje prallore te dum te gjith familja ime dhe te peshendesim shume veq vazhdo

 12. Znj Ganimete je e perkryer gjithashtu edhe znj Remzie por ne kete rast une jam ne krahun e Remzies sepse nuk eshte ndonje gje kushedicfare kryesorja eshte qe ju te keni sukses ne kenget qe i servirni per publikun.Per mendimin tim me mire do te ishte qe tia jepnit doren Remzies e ti uronit suksese.
  Suksese.

 13. Kisha dashtur qe te di nga -ferdesi suedi- se cilen kenge Remzia e ka vjedhur nga serbishtja dhe e ka perkthyer ne shqip???????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Sigurisht qe as edhe nje ……………
  Gjithashtu deshta te kritikoj edhe ate Vloren nga Gjermania duke i thene se neq je me e mire se Remzia dil e sfidoe ty ate e te shohim atehere se kush hala nuk i ka hjek morrat prej kyes e kush i lan duart ne vade e kush jo
  Ju lutem mos e detyroni personin qe te shpreh fjalet me te pahijshme sepse te gjithe jemi shqiptar e duhet qe ti japim zemer njeri tjetrit sepse po ta lexon ndonje i huaj do te jete e papelqyeshme per ne se cfare komenti japim…………SHQIPTARIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII TE DUAAAAAAAAAAAAAAA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here