Fituesit e “VideoFestit” të sivjetmë nuk do të zgjidhen nga ndonjë juri e përbërë nga artistë ose figura vendore, por nga një kompani e specializuar britanike.

Drejtuesit e këtij evenimenti kanë bërë të ditur se “për shkak të korrektësisë dhe transparencës”, ‘VideoFesti’ muzikor 2011 kësaj radhe ka vendosur përgjegjësinë kryesore për përzgjedhjen e nominimeve dhe fituesve t’ia besojë një produksioni me renome botërore.

Në bazë të propozimeve të zyrtarëve të lartë të MTV nga Londra përzgjedhjen definitive të spoteve të nominuara në të gjitha kategoritë, sikurse me vonë edhe shpalljen e fituesve, do ta bëjë produksioni “US3 Production” nga Londra në krye me drejtorin menaxhues Ashley Cowen.

Kompania në fjalë tashmë ka bërë ngushtimin paraprak të listës nga afro 150 video spote, të cilët ishin zgjedhur nga bordi i VFM në bashkpunim me KTV-në.

Videospotet muzikore të nominuara sipas kategorive janë:

BEST MALE VIDEO
Andos – Vetëbesimi
Besart Halimi – Ti nuk më ndjen
Bertan Asllani ft. Big D – Shumë low
Genc Salihu – Rrugëve

BEST FEMALE VIDEO
Leonora Jakupi – Koha s’na fal
Argjentina Ramosaj – Perfekt
Besa Kokedhima – Kalorësi i natës
Tuna – Pse jo

BEST GROUP VIDEO
Troja – Mbretëresha kohë
The freelancer – Father
Energy Band – Me gaz e lot
Blla blla blla – Kujt i bie

BEST POP-FOLK VIDEO
Albërie Hadergjonaj – Kur nuk shkon nuk shkon
Edona Llalloshi – Dilem
Gili – Zemer
Teuta Selimi – Miqt e mi

BEST POP VIDEO
Adelina Berisha – On Air
Argjentina Ramosaj – Perfekt
Besa Kokedhima – Kalorësi i Natës
Vedat Ademi ft Rezarta Shkurta – Dua të iki larg

BEST HIP HOP VIDEO
Mc Kresha – Lej flleshat
Skillz – Bone veq për mu
Tingulli I trent ft. Flori – Ani ani syn
TDS ft. Nora – Ka je

BEST ROCK VIDEO
Andos – Vetëbesimi
Genc Salihu – Rrugëve
Troja – Mbretëresha kohë
The freelancers – Father

BEST RnB VIDEO
Elvana Gjata ft. Fugga – Mamani nejën
Dafina Zeqiri ft. Ledri – Ti pom pelqen
Jehona Sopi – Work it girl
Tuna – Pse jo

BEST DUET VIDEO
TDS & Nora – Ka je
Aurela Gaqe & Dr. Flori & Marseli – Origjinal
Vedat Ademi & Rrezarta Shkurta – Dua te iki largë
Dafina Zeqiri & Ledri – Ti pom pelqen

BEST VIDEO
Vedat Ademi & Rrezarta Shkurta – Dua të iki largë
Genc Salihu – Rrugëve
Argjentina Ramosaj – Perfekt
Elvana Gjata ft. Fugga – Mamani nejen

BEST NEW ARTIST VIDEO
Seven Saraqi- Mos shko
Dafina Rexhepi ft Mc Kresha – Delicious
Fortesa Hoti- Akull
Freelancer – Father

REGJIA MË E MIRË
Andosi – Vetëbesimi
Genc Salihu- Rrugëve
Vedat Ademi and Rezarta Shkurta – Iki larg
Besa Kokëdhima – Kalorësi i natës

SPOTI ME PERFORMANCËN MË TË MIRË
Besa Kokëdhima – Kalorësi i natës
Dafina Zeqiri ft Ledri – Ti po më pëlqen
Andosi – Vetëbesimi
Tuna-Dafina-2po2- Vibe

STYLINGU MË I MIRË
Jehona Sopi – Work it girl
Dafina Zeqiri ft Ledri- Po më pëlqen
Besa Kokëdhima – Kalorësi i natës./telegrafi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here