Mero Baze eshte nje njeri pa integritet dhe nje shpifes ordiner.

Gati perdite ne gazeten e tij ai publikon sulme personale jo vetem ndaj figurave publike, por edhe ndaj pjesetareve te familjes se tyre. Dhe e ben nje gje te tille si nje forme shantazhi publik ndaj figurave publike, pasi njerez si ai jane mesuar qe bejne jeten e njeriut parazit: te ushqehen ne kurrizin e dikujt tjeter.

Ai eshte nje palaco-gazetar dhe nje provincial i keq qe e deshmon perdite duke pergojuar familjet e njerezve me pushtet dhe duke e vendosur veten e tij ne qender te lajmit. Qe nga momenti qe gazetari behet subjekt i vete lajmit, ai nuk eshte me gazetar.

Ky eshte nje nga ata njerez qe vene nga ekstremi ne ekstrem, qe do te thote, per disa perfitime qofte edhe banale vetiake, arrijne te bejne gjithçka. Ky eshte me i rrezikshem se ekstremistet fetar, sepse te pakten ata vdesin per nje ideal te caktuar, qofte ai edhe i gabuar, ndersa nejrez si ky qe kalojne nga ekstremi ne ekstrem, nuk kane ideal, nuk kane moral e nuk kane fytyre.

Mero Baze eshte nga ata njerez qe nuk i le tjetri pa permendur nene, baben, djalin, motren e deri tek stergjyshi, dhe ne Shqiperi asnje zyrtar nuk nuk mund ta padise Bazen per shkak te ligjit.

Mero Baze eshte ai qe Edi Rama e ka peshtyre ne surrat, pasi gjate nje emisioni televiziv baze shpifi aq shume sa madje tha qe djali nuk eshte i Rames, por i babait te Rames, Kristaqit, sa e beri djalin e Rames te hynte poshte tavolines nga tmerri.

Eshte ky tip qe u rrah ne menyre barbare nga djali i Gramoz Ruçit dhe sot e shikon te pije kafe me Gramozin.

Gazetari eshte kjo e Meros???

Eshte turp qe ky njeri te behet hero i medias shqiptare, qe e lavderojne disa komentusa ordiner e ish sigurimsa ne faqen e tij te gazetes tema, qe jane peme pa kokrra.

Kam dite qe mendohem te shkruaj per kete zagar te ndyre te medias shqiptare, por mbrem mu mbush kupa kur lexova dica qe nuk eshte normale te sulmohet nje president republike i sa po vene ne detyre nga nja langaraq si tullaci mero.

Meposhte gjeni dhe shkrimin e meros qe ben fjale per Presidentin e Republikes Bujar Nishanin.

Së fundmi, meqë kjo ndodhi, u bëj thirrje kolegëve të mi që janë të lirë të shkruajnë dhe mendojnë vetë, t’i kërkojnë Presidentit të zgjedhur të bëjë publike sëmundjen e tij dhe kartelën mjekësore. Nuk është etike që një kryeministër, i cili urren të ketë vendi një president dinjitoz, të zgjedhë në atë post një president të sëmurë që nuk komandon dot veten, por meqë këtë skandal e bëri, ne duhet të dimë nga se vuan presidenti i zgjedhur dhe sa e rrezikon ajo sëmundje aftësinë e tij për të drejtuar Shqipërinë. Duhet t’i kujtojmë Sali Berishës se mjeku i presidentit Miteran është ndjekur penalisht pse fshehu tumorin e Miteranit me qëllim që të rizgjidhej dhe se Xhorxh Bush i Vjetër u ndëshkua nga votuesit vetëm për një gjendje kllapie në takimin në Japoni në vitin 1991.

Detyrimi që publiku të jetë i informuar për gjendjen shëndetësore të Presidentit buron nga detyrimi kushtetues që duhet të përmbushë presidenti për të qenë në detyrë. Një prej arsyeve kur ai shkarkohet është dhe kur është i paaftë fizikisht të kryejë detyrën. Ne na duhet një raport zyrtar për këtë. Jo nga Doktor Berisha. Nga mjeku finlandez ku Bujar Nishani shkon për operacione. Ndoshta na kushton më lirë t’i paguajmë një honorar special dhe të mjekohet me paret e shtetit se të lërë shtetin në dorë të Sali Berishës duke bllokuar karrigen e kreut të parë të vendit.

Shkrimin e plote mund ta gjeni ne gazeten e ketij mashtruesi ordiner.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here