Marsiela Lusha jam gati të vij në Shqipëri nëse më ftojnëAjo është një aktore dhe shkrimtare shqiptaro-amerikane. Shumica e njohin për rolin e Carmen Lopez në Sitcom, film me titull “George Lopez”.

Masiela, fëmija i vetëm i Maksit dhe Danielës, lindi në Tiranë. Më vonë familja e saj u zhvendos në Budapest, Hungari dhe Vjenë, Austri. Në moshën shtatë vjeçare Lusha u vendos me familjen e saj në Michigan .

Ajo atje u diplomua në shkollën e lartë dhe mori pjesë në Glendale Community College (California), kurse pastaj transferohet në UCLA 18, për të mësuar gjuhën angleze akoma më mirë. Lusha aktualisht banon në Culver City , Kaliforni.

Ajo themeloi kompaninë e prodhimit “Piktura Illuminary” në vitin 2007. Për fillimet në karrierën e saj, suksesin e arritur në Amerikë, jetën private dhe shumë gjëra të tjera, vjen pas një kohe të gjatë, në një intervistë ekskluzive për “Panorama plus”, aktorja Masiela Lusha.

Na trego si kanë qenë fillimet tuaja në karrierë?

Karriera ime në fillim iu kushtua vetëm filmit. Unë besoj se kam qenë me fat për të shkelur Hollivudin. Çfarë më ka mbajtur në këtë profesion? Dashuria ime e pastër për kryerjen e obligimeve. Gjithashtu isha në dashuri me atmosferën profesionale të Hollivudit, si dhe kam pasur një ndjenjë të detyrës dhe arritjes në të gjithë këtë rrugë të vështirë.

Ka qenë e vështirë karriera duke e ditur që industria e filmit tashmë ka konkurrencë të madhe?

Në fakt nuk ka qenë shumë e vështirë. Unë kurrë nuk e konsideroja veten pjesë e një grupi të aktorëve duke u përpjekur për të luajtur të njëjtin rol. Vij nga Evropa dhe gjithmonë e kam konsideruar veten nga larg duke pasur një qasje të ndryshme nga pjesa tjetër e aktorëve amerikanë.

Jeni shumë e re, ndërkohë shumë e njohur. Si e shihni ju këtë famë?

E dua mundësinë që karriera ime më ofron mua për të ndihmuar të tjerët në raste humanitare dhe atë në shumë mënyra. Unë e konsideroj një famë të re, të dendur por pa ndonjë substancë. Mund të ndërtoni një kështjellë mbi re? Mund të ndërtoni lumturinë në famë? Nëse nuk keni një themel të vetëbesimit dhe miq besnikë për të ndihmuar në kryerjen e lumturisë, në qoftë se ju vareni nga fama vetëm për të qenë me vlerë në shoqërinë tuaj, ju së shpejti do të gjeni veten të lirë duke rënë përsëri në tokë nga keni ardhur. Nuk ka asgjë më mbresëlënëse për famën.

Jeni rritur në Amerikë, çka dini për shqiptarët?

Unë di se gjak shqiptari akoma vazhdon të rrjedhë në venat e mia. Nuk ka më mirë se të jesh shqiptar. Unë e kuptoj se Shqipëria kapërceu shumë pengesa në këto dekada dhe zemra ime shkon nga një kulturë që është aq e pastër dhe duhet të kishte duruar aq shumë në krijimin e vendit në botë. Por ajo që unë di për shqiptarët është se në rrugën e tyre vënë forcën e karakterit, mendjes dhe këmbënguljen për të kapërcyer çdo vështirësi dhe për të arritur qëllimin.

Mund të na tregoni kur prindërit tuaj janë shpërngulur në Shtetet e Bashkuara?

Kam qenë mjaft e vogël kur nëna ime dhe unë u zhvendosëm në Amerikë. Kjo ishte ëndrra e nënës sime për të arritur vendin që premtoi aq shumë, dhe ne u mirëpritëm nga xhaxhai im, Joseph Alli që na kishte treguar begatinë personale.

Një eksperiencë e bukur e jetës, ju ka bërë kjo më të fortë që të jeni e pavarur?

Po, unë e konsideroj veten të pavarur në zgjedhjet që kam bërë për karrierën time. Nuk isha zgjedhur thjeshtë për të qenë një aktore, kështu që kam themeluar një kompani prodhimi “Pictures Illuminary”, për të më ndihmuar të fitoj edhe më shumë kontroll në karrierën time, si dhe në industrinë e zbavitjes në përgjithësi. Pasioni im është për të shkruar, të prodhoj, të veproj dhe do të ndihmoj njerëzimit në shkallë globale. Jeta është shumë e bukur për ne, dhe kjo është arsyeja pse unë kam themeluar shoqatën “Fëmijët e Fondacionit Botëror”.

E keni vizituar ndonjëherë Shqipërinë?

Po, e kam vizituar Shqipërinë në vitin 2007 për filmin “Koha e Kometes”. Ishte një periudhë gati 17 vjeçare që kur kisha lënë atë vend dhe ende kishte një parfum në ajër që mu kujtua në ato ditë. Unë nuk mund ta përshkruaj atë emocion me fjalë, me përjashtim të them se ndihem në një vend shqiptar, është me të vërtetë emocionuese në lëkurën dhe kujtesën time. Edhe pse unë kam jetuar në Los Anxhelos më shumë se kudo tjetër në botë, Shqipëria me mua duket se do të mbajë lidhjet gjatë me kalimin e kohës.

Në sa filma keni marrë pjesë?

Unë kam qenë me fat të mjaftueshme për të vepruar në shumë lloje të filmave, nga drama, të epics, komedi, animacion, horror, action, etj. Lista është e ndryshme dhe unë shpresoj për të zgjeruar atë me përvojat e mia edhe më shumë. Unë kam qenë me fat për të punuar me disa prodhues shumë të talentuar, drejtorët dhe aktorë nga një moshë të re të gjithë prej të cilëve kanë luajtur një rol jetik duke më lejuar që të rritem në një aktore profesionale, dhe tani producente. Por më e rëndësishmja, unë do të dëshiroja të përdor të gjithë këto aftësi drejt një roli shumë më të mëdha në shoqëri. I jap qëllim vetes, sepse çfarëdo e arritur te unë të vazhdojë të ndjekë, nëse ato nuk janë përmbushur me një vlerësim më të mirë, shoqëri të shëndetshme, karriera ime do të ishte e pafrytshme dhe me ndonjë bazë të ulët.

Keni qenë pjesë e filmit “Koha e kometës”. Si do e përshkruani këtë eksperiencë?

Ende ushqej përvojë në këto ditë si mund të më ofrohet një shans për t’u kthyer prapa në rrënjët e mia në mënyra që më shumë të mund të mbështeteni tek unë. Kam zbuluar një kulturë të bukur me dialektin, rrobat, ushqimin, dhe tradita, të gjitha të shprehura në film. Kam pasur mundësi për të punuar me disa aktorë të mrekullueshëm që i kam parë si vëllezërit e mi. Blerim Destani dhe Fatmir Koçi po ashtu kanë luajtur një rol jetik me mirësinë dhe bujarinë e tyre. Ishte shansi im të vizitoj sërish vendin tim, dhe unë nuk mund të kem kërkuar një mundësi më të mirë.

Sikur t’ju jepej mundësia do kishit pranuar të luani edhe në ndonjë film tjetër me protagonistë aktorët shqiptarë?

Do të isha nderuar aq shumë sikur të kisha ndarë edhe njëherë ekranin me aktorët shqiptarë. Mendoj se ne do të kemi shumë gjëra të përbashkëta në një nivel themelor dhe intim.

Të kalojmë pak tek jeta private. Ju jeni në lidhje me Sean Lourdes?

Nuk mund të hap veten tepër shumë, sepse nuk dëshiroj të ekspozoj jetën time private aq shumë. Jam shumë e kujdesshme në raportet e mia.

Si jeni njofhur dhe kush ka bërë hapin e parë në dashuri?

Nga natyra, unë jam shumë e ngadaltë në rënie në dashuri. Lë kohën vetë të më dërgojë në një marrëdhënie. Edhe pse unë jam e prekshme dhe romantike, dashuria për mua është një partneritet që kapërcen çdo dallim dhe vështirësi në jetë.

Planifikoni ndonjë ceremoni së shpejti?

Nëse mendoni për një premierë filmi për një nga projektet tona të sapo përfunduar, atëherë po. Kjo është e gjitha, ne kemi kohë pasi jemi tani shumë të rinj të mendojnë për ndonjë lloj tjetër të ceremonisë.

Për momentin çka jeni duke punuar?

Sapo kam përfunduar pjesëmarrjen në një film, të cilin kompania ime e ka prodhuar të titulluar “Kill Katie Malone” me aktorët Dean Cain, Stephen Colletti, Little J, Nick Hogan. E dua prodhimin, sepse si një aktore ju vetëm keni një sasi të pakët të kontrollit në krijimin e magjisë në ekran.

Planifikoni të vizitoni Shqipërinë së shpejti. Nëse po, atëherë më çfarë projekte mund të shohim Masielën në një të ardhme të afërt?

Unë do të dëshiroja të vizitoj Shqipërinë së shpejti, në qoftë se Shqipëria është e gatshme të më ftojë mua. Në fund të fundit, unë jam shqiptare me gjak dhe shpirt dhe jam krenare që e konsideroj veten të këtillë. Së bashku me kompaninë time të prodhimit “Pictures Illuminary”, kam një propozim për realizimin e filmave me aktorët dhe producentët e listës “A”. Ndërsa, jam duke shkruar një libër për fëmijë, derisa kam përfunduar një tjetër libër me poezi, dhe jam ende duke vepruar në pesë filma, disa prej të cilëve pritet të përfundojnë këtë vit kurse disa të tjerë mbeten për vitin e ardhshëm. Më e rëndësishmja është se tani unë jam mbrojtëse e disa organizatave bamirëse në Los Angeles, ashtu si në fund, kjo është e gjitha që mua më mban të përmbushur si personalitet./PanoramaPlus /

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here