LONDON, ENGLAND - FEBRUARY 12: (L-R) British Short Film Award winners Shpat Deda, Afolabi Kuti, Arta Dobroshi, Daniel Mulloy and Scott ODonnell pose in the winners room during the 70th EE British Academy Film Awards (BAFTA) at Royal Albert Hall on February 12, 2017 in London, England.  (Photo by Chris Jackson/Getty Images)
LONDON, ENGLAND – FEBRUARY 12: (L-R) British Short Film Award winners Shpat Deda, Afolabi Kuti, Arta Dobroshi, Daniel Mulloy and Scott ODonnell pose in the winners room during the 70th EE British Academy Film Awards (BAFTA) at Royal Albert Hall on February 12, 2017 in London, England. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)

“La La Land” ka rrëmbyer pesë trofe në edicionin e sivjetmë të ndarjes së çmimeve në ceremoninë e ‘British Academy of Film and Television Arts’ (BAFTA).

Mjuzikli fitoi çmimin për filmin më të mirë, aktoren më të mirë (Emma Stone), regjisorin më të mirë (Damien Chazelle), muzikën më të mirë origjinale (Justin Hurwitz) dhe çmimin e kinematografisë.

“Manchester by the Sea” ishte fitues i dyfishtë, për aktorin më të mirë (Casey Affleck) dhe skenarin më të mirë origjinal (Kenneth Lonergan). Dy çmime i fitoi edhe “Lion”, skenarin më të mirë të përshtatur (Luke Davies) dhe aktorin më të mirë në rol dytësor (Dev Patel).

Lexo po ashtu:
Filmi ‘Home’ triumfon në BAFTA
Filmi ‘Home’ triumfon në BAFTA
Në listën e triumfuesve u përfshi edhe filmi “Home”, që është realizuar si koproduksion mes Kosovës dhe Britanisë së Madhe, i cili rrëmbeu çmimin për filmin më të mirë të shkurtër britanik duke lënë pas filmat “Consumed”, “Mouth of Hell”, “Standby” dhe “The Party”.

(Nga e majta) Shpat Deda, Afolabi Kuti, Arta Dobroshi, Daniel Mulloy dhe Scott ODonnell (Getty Images)
Filmi “Home” bën fjalë për një familje që gjendet në situatat e njëjta si refugjatët e vendeve të Lindjes, ndërsa pjesë e ekipit ishin Arta Dobroshi, Shpat Deda, Zaki Ramadani, Eroll Bilibani, Mrinë Godanci, Elmedina Morina e të tjerë.

Telegrafi jua sjell më poshtë listën e plotë të fituesve:

Filmi më i mirë: La La Land

Filmi mbresëlënës britanik: I, Daniel Blake

Regjisori më i mirë: Damien Chazelle – La La Land

Aktori më i mirë në rol kryesor: Casey Affleck – Manchester by the Sea

Aktorja më e mirë në rol kryesor: Emma Stone – La La Land

Emma Stone, aktorja më e mirë për rolin në “La La Land” (Reuters)
Aktorja më e mirë në rol dytësor: Viola Davis – Fences

Aktori më i mirë në rol dytësor: Dev Patel – Lion

Ylli në ngritje: Tom Holland

Skenari më i mirë origjinal: Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea

Skenari më i mirë i përshtatur: Luke Davies – Lion

Muzika më e mirë origjinale: Justin Hurwitz – La La Land

Filmi më i mirë i animuar: Kubo and the Two Strings

Dokumentari më i mirë: 13th

Filmi më i mirë jo në gjuhën angleze: Son of Saul

Debutimi mbresëlënës nga një skenarist, regjisor apo producent britanik: Babak Anvari, Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh – Under the Shadow

Kinematografia: Linus Sandgren – La La Land

Efektet vizuale: Robert Legato, Dan Lemmon, Andrew R. Jones, Adam Valdez – The Jungle Book

Planifikimi më i mirë i produksionit: Stuart Craig, Anna Pinnock – Fantastic Beasts and Where to Find Them

Kostumografia: Madeline Fontaine – Jackie

Makijazhi dhe stili: J. Roy Helland, Daniel Phillips – Florence Foster Jenkins

Zërimi: Sylvain Bellemare, Claude La Haye, Bernard Gariepy Strobl – Arrival

Editimi: John Gilbert – Hacksaw Ridge

Filmi më i mirë i shkurtë: Home

Filmi i shkurtë i animuar: A Love Story

Çmimi i karrierës: Mel Brooks

/Telegrafi/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here