Filmi bardhe e zi “Artisti” fitoi tre cmime Golden Globes ne ceremonine madheshtore te mbajtur mbremjen e djeshme ne Los Anxheles te Shteteve te Bashkuara te Amerikes e cila u prezantua nga komediani britanik Riki Gërveis, Aktorja me e mire u shpall legjendarja Meril Streep per protretizimin qe i beri ish kryeministres Britanike Margaret Thatcher ne filmin Zonja e Hekurt.

Clonney ka marrë çmimin e aktorit më të mirë të vitit për rolin e tij si bashkëshort dhe prind në filmin “The Descendants”.

Nje cmim shkoi edhe per aktoren Mishel Uilliams per filmin Merilin, kushtuar Merilin Monroes. Regjisori me i mire ishte Martin Scorceze per filmin Fugo. Martin Scorsese është shpallur regjizori më i mirë për filmin “Hugo Cabret”, ndërsa Morgan Freeman është nderuar me çmimin special Cecil B. De Mille.

Për të dy këta personazhe të shquar të botës kinematografike publike u ngrit në këmbë për t’i duartrokitur.

Woody Alllen ka fituar çmimin e skenarit më të mirë me filmin “Midnight in Paris” dhe si zakonisht nuk ishte i pranishëm në ceremoni. Nje cmim shkoi edhe per regjisorin e madh amerikan Stiven Spilberg per filmin 3D Aventurat e Tintin.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here