Ermela Teli aktorja e re shqiptareEshte mesdite dhe per aktoren e artit skenik Ermela Telin sapo ka nisur nje nga ditet e saj te zakonshme.

Aktorja e rreth 15 filmave shqiptare me metrazh te shkurter e te gjate, e po ashtu aktorja e disa roleve ne skenen e teatrit ndodhet ne nje nga ambjetet qe frekuenton gjate diteve kur ajo ndodhet larg shesheve te xhirimit.

E gjendur tashme ne nje periudhe pauze artistike, Ermela perfiton per t’ia kushtuar kohen e saj te lire shoqerise. Teksa shoqerojme aktoren 28 vjecare, gjejme prane saj mikeshen e ngushte Zhujeta Cimen, e cila na tregon me kenaqesi per miqesine me Ermelen.

“Bota e Armeles eshte ndonjehere nje ‘piter pan’ i vogel, patjeter nje femer e formuar dhe shume e zgjuar. Mua me ka bere pershtypje tek ajo te qenurit pozitive”, shprehet Zhuljeta.

Por, teksa flasim me mikeshen e Ermeles, ajo nuk nguron te na zbuloje me ane te nje historie, pasionin e Ermeles, levizjen me biciklete.

“Nje nga pasionet tona me te bukura eshte dalja ne natyre me biciklete. Ne nje rast kur Armela cpoi gomen, ishim rreth 25 veta. Nderkohe qe te tjeret ishin duke ecur me bicikleta, ajo ecte ne kembe”, thote Zhuljeta.

Duke ndjekur aktivitetin e perditshem te Ermela Telit arrijme te zbulojme edhe nje karakteristike tjeter te Ermeles, qe ajo di t’i ruaj gjate shoqerite. Prane saj, ndodhet edhe nje mik i vjeter i fakultetit, regjisori Erion Beci, i cili na rrefen natyren e aktores, tashme me nje eksperience 10 vjecare ne kinematografi dhe teatro.

“Ermela eshte here pas here goce naive, goce e cilter. Here pas here shume e zgjuar shume intuitive. Tani ajo po i hedh ne treg enderrat e saj te cilat ishin realizimi i nje filmi qe sapo e ka perfunduar. Armela eshte goce me qellime qe nuk ka i lene endrrat te mbeten ne syrtar”, shprehet Erioni.

E teksa degjojme rrefime nga miqte e Ermla Telit ne largohemi, duke e lene ate mes projekteve dhe argetimit./tch/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here