Dr. Dre është emëruar artisti më i pasur në muzikën hip hop në botë.

Reperi, producenti dhe themeluesi i kompanisë së njohur, “Beats by Dre”, Dr. Dre sipas të famshëm “Forbes” është artisti më i paguar në botën e hiphopit, pasi që fitimet e tij shkojnë rreth 110 milion dollarë.

Dre e zhvendosi Diddy-n në pozitën e dytë, i cili ka fituar përgjysmë më pak se Dre, saktësisht 45 milion dollarë. Jay-Z vie në pozitën e tretë, duke fituar 38 milion dollarë derisa partneri i tij në “The Throne”, Kanye West nuk ishte edhe aq mbrapa, me 35 milion fitime brenda një viti.

E vetmja femer në këtë list është Nicki Minaj, e cila qëndron një pozitë më parë se Eminem, në pozitën e tetë, me 15.5 milion dollarë të fituara.

Më poshtë sjellim listën e 20 artistëve më të pasur të këtij viti.

1. Dr. Dre — $110 million
2. Diddy — $45 million
3. Jay-Z — $38 million
4. Kanye West — $35 million
5. Lil Wayne — $27 million
6. Drake — $20.5 million
7. Bryan “Birdman” Williams — $20 million
8. Nicki Minaj — $15.5 million
9. Eminem — $15 million
10. Ludacris — $12 million
11. Pitbull — $9.5 million
12. Rick Ross — $9 million (tie)
12. Wiz Khalifa — $9 million (tie)
14. Snoop Lion — $8.5 million
15. 50 Cent — $7.5 million
16. Swizz Beatz — $7 million
16. Pharrell Williams — $7 million
16. Young Jeezy — $7 million
19. Mac Miller — $6.5 million
20. Akon — $6 million
20. Timbaland — $6 million
20. Tech N9ne — $6 million

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here