Arbërie: Si po censurohet kënga për Ibrahim RugovënËshtë një nga këngëtaret me historinë më të veçantë… Në “12 në Hollivud” (pas viteve 90), ajo fitoi zemrat e publikut shqiptar, ndonëse ishte në një moshë fare të re. Disa vite më vonë, ajo u bë tejet popullore falë këngës “Lozonjare”, duke u shndërruar në një nga artistet më të pëlqyera të momentit.

Që në moshën 16 vjeçare Albëria bëhet nënë, një emocion paksa i mjegullt në kujtesën e saj, por sot ajo është e vetëdijshme se të qenit nënë, ka qenë gjëja më e bukur që mund ti ndodhte.

Ajo ka një raport të shkëlqyer si me Agnesën ashtu dhe me Anxhelinën, ndërkohë që familja e saj është sot më e bashkuar se kurrë.

Shtatë vite të bashkëshortit të saj (Mentorit) në burg, nuk e dobësuan Albërien, por i dhanë asaj më tepër forcë dhe kurajë për ta mbajtur familjen të bashkuar. Vetëm pak kohë pasi bashkëshorti kishte fituar lirinë, në shtypin rozë del lajmi se Albëria po ndahej. Një lajm aspak i vërtetë, por që i ka rrënjët te një zënkë e zakonshme mes çiftit.

Megjithatë, e keqja ka kaluar; kanë kaluar po ashtu edhe vitet kur Albëries iu desh të braktiste skenën, sepse i duhej të kujdesej për dhembjen dhe dy vajzat e saj. Sot, ajo ngjitet në skenë më dinjitoze se kurrë…

Me 2 albume në treg dhe më një këngë kushtuar Ibrahim Rugovës, ajo po njeh vetëm ngjitje në karrierë. Edhe pse, pikërisht kënga e fundit po i censurohet. “Kënga nuk ka ndonjë qasje politike, sepse unë jam një artiste dhe politikën e bëjnë ata që dinë ta bëjnë.

Ideja erdhi për arsye se unë e kam dashur presidentin e ndjerë si individ dhe e vlerësoj shumë për punën që e ka bërë për Kosovën.

Ai e ka merituar nuk ka diskutim këtu, ne duhet të kishim bërë edhe më shumë për të”, thotë Albëria për një të përditshme kosovare, ndërsa për më tepër ndiqni intervistën…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here