Rihanna dhe Nicki Minaj kanë marrë pjesën më të madhe të nominimeve për edicionin e këtij vitit të Çmimeve të Muzikës Amerikane (American Music Awards).

Të dyja këto këngëtare janë nominuar për katër çmime dhe konkurojnë përballë njëra- tjetrës në kategorinë e artistes më të mirë pop/rock. Justin Bieber dhe One Direction konkurojnë për tre çmime secili, ndërsa Kelly Clarkson dhe Katy Parry janë mes artistëve të nominuar për dy çmime, raporton AS. Ceremonia e AMA do të zhvillohet më 18 Nëntor në Los Angeles.

Lista e plotë e nominimeve:

Artisti i vitit
Justin Bieber
Drake
Maroon 5
Katy Perry
Rihanna

Artisti i ri i vitit
J. Cole
fun.
Gotye
Carly Rae Jepsen
One Direction

Artisti më i mirë mashkull pop/rock
Justin Bieber
Flo Rida
Pitbull
Usher

Artistja më e mirë – pop/rock
Kelly Clarkson
Nicki Minaj
Katy Perry
Rihanna

Grupi më i mirë – pop/rock
Maroon 5
One Direction
The Wanted

Albumi më i mirë – pop/rock
Justin Bieber – Believe
Maroon 5 – Overexposed
Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded
One Direction – Up All Night

Artisti më i mirë – country
Jason Aldean
Luke Bryan
Eric Church

Artistja më e mirë – country
Miranda Lambert
Taylor Swift
Carrie Underwood

Grupi më i mirë – country
Zac Brown Band
Lady Antebellum
Rascal Flatts

Albumi më i mirë – country
Luke Bryan – Tailgates & Tanlines
Lionel Richie – Tuskegee
Carrie Underwood – Blown Away

Artistja më e mirë – rap/hip-hop
Drake
Nicki Minaj
Tyga

Albumi më i mirë – rap/hip-hop
J. Cole – Cole World: The Sideline Story
Drake – Take Care
Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded

Artisti më e mirë – soul/R&B
Chris Brown
Trey Songz
Usher

Artistja më e mirë – soul/R&B
Beyoncé
Mary J. Blige
Rihanna

Albumi më i mirë – soul/R&B
Chris Brown – Fortune
Rihanna – Talk That Talk
Usher – Looking 4 Myself

Artistja më e mirë- alternative rock
The Black Keys
Gotye
Linkin Park

Artisja më e mirë – adult contemporary
Adele
Kelly Clarkson
Train

Artisti më i mirë – Latin
Don Omar
Pitbull
Shakira

Artisti më i mirë – contemporary inspirational
Jeremy Camp
Newsboys
tobyMac

Artisti më i mirë – electronic dance music (EDM)
David Guetta
Calvin Harris
Skrillex

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here