Fiorenza LekstakajFiorenza Lekstakaj është vajza më e bukur e Shqipërisë për vitin 2013.

7-vjeçarja që ka lindur në Firence të Italisë, por që di të flasë shumë mirë shqip, rrëfen në këtë intervistë përjetimet e saj pas marrjes së kurorës. Pse ka zgjedhur të mbajë nënshtetësinë shqiptare dhe pse i tha ‘jo’ ofertës për të marrë pjesë në “Miss Italia”. Të afërmit që ishin kundër pjesëmarrjes së saj në “Miss Shqipëria” dhe biseda me të ëmën pas fitores. E tashmja dhe e ardhmja e vajzës me bukuri tipike mesdhetare, që e votoi e gjithë juria. Në një intervistë për BAllkaweb, bukuroshja shqiptare rrëfen shumë gjëra

Fiorenza, sapo je zgjedhur vajza më e bukur shqiptare, cilat janë ndjesitë që të dha ky çmim, kjo kurorë?

Natyrisht, emocionet ishin të shumta… Jam tej mase e lumtur që kurorën e më të bukurës së Shqipërisë këtë vit kam nderin ta mbaj unë. Ndjeva sadisfaksion të madh për veten dhe për prindërit e mi, në veçanti për babin, për të gjitha sakrificat që kanë bërë për të më sjellë këtu.

Si ka qenë për ty kjo eksperiencë në “Miss Shqipëria”?

E paharrueshme. Një nga përvojat më mbresëlënëse që kam kaluar, duke filluar që nga turi e deri tek kurorëzimi si “Miss Shqipëria”.

A e ndjeve ndopak xhelozinë e konkurrenteve të tjera, kur Kleoniki Delijorgji (“Miss Shqipëria” & “Miss Globe” – 2012) tha emrin tënd si fituese?

Jo, aspak. Kanë qenë të gjitha shumë dashamirëse dhe mendoj se më kanë uruar sinqerisht për fitoren.
Cilën nga vajzat ke bërë më shumë shoqe?

Erionën, që u shpall “Miss Eleganca” dhe Fitoren, që fitoi çmimin “Miss Miqësia”.

Cilën prej tyre e ndjeje si rivalen më të fortë për kurorën e “Miss”-it?

Anitën dhe Geraldinën…

Çdo të thotë për ty të jesh e bukur?

Nëse flasim për bukurinë e jashtme, ajo është dhuratë nga Zoti, por sidoqoftë mendoj se ajo është e pamjaftueshme për ta bërë të bukur një person. Megjithëse në konkurset e bukurisë është shumë e rëndësishme pamja, ka edhe komponentë të tjerë që ndërtojnë personalitetin e një njeriu të bukur…
Mendon se bukuria të hap dyer?

Mendoj se është një faktor që ndikon…

Megjithëse je shpallur më e bukura e Shqipërisë, ne dimë shumë pak për ty. Do të na tregosh kush është Fiorenza Lekstakaj?

Auuu sa e vështirë është kjo pjesa kur flet për veten. Unë jam Fiorenza Lekstakaj, 17 vjeç, e lindur dhe e rritur në Firence të Italisë, ku vazhdoj dhe aktualisht shkollën e mesme për ekonomik. Jam një vajzë e thjeshtë, si të gjitha bashkëmoshataret e mia, me dëshira dhe pasione të shumta.

Ke lindur dhe je rritur nga Itali. Kush ta ka mësuar shqipen?

Në shtëpi të gjithë flasim shqip. Prindërit ma kanë ushqyer gjithmonë dashurinë për Shqipërinë.

Si kanë qenë për ty këto ditë në Shqipëri?

Fantastike. Sa herë vij këtu, kënaqem shumë. E dua shumë Shqipërinë, madje edhe nënshtetësinë në pasaportë e kam shënuar shqiptare.

Regjisori Petri Bozo na tregoi se e ke refuzuar edhe ofertën për të konkurruar në “Miss Italia”… Është e vërtet?

Po, është shumë e vërtetë. Doja që pjesëmarrja ime e parë në një konkurs bukurie të ishte në Shqipëri…

A kanë qenë dakord prindërit e tu me këtë pjesëmarrje?

Ata kanë qenë dhe janë mbështetja ime më e madhe… Xhaxhallarët kanë qenë ata, që të shtyrë nga ideja se në Shqipëri çmimet shiten, nuk donin që të merrja pjesë. Por “Miss Shqipëria” i theu parashikimet e tyre dhe provoi krejt të kundërtën.

Ishin mami dhe babi në Bylis?

Vetëm babi, mami ishte në Itali, sepse duhej të kujdesej për mbesën (vajzën e motrës), por fola në telefon me të pas përfundimit të spektaklit dhe më tha që “t’i kam plotësuar të gjitha dëshirat, edhe Zoti t’i plotësoi”. Ishte urimi më i bukur që mora atë ditë.

Po babi si reagoi?

Babi nuk shprehet shumë, por shpërtheu në lot kur më përqafoi. Ia lexoja në sy lumturinë.

Si e pret pjesëmarrjen në “Miss Globe”?

Megjithëse ai është një ndër kompeticione më prestigjioze të bukurisë në mbarë botën, për mua nuk ka asnjë konkurs më të rëndësishëm se “Miss Shqipëria”. Unë ëndrrën time e realizova. Sigurisht, jam e lumtur që gëzoj të drejtën për të përfaqësuar vendin tim në një event ndërkombëtar. Do përpiqem të jap më të mirën.

Si e mendon të ardhmen tënde?

Mendoj se do të vazhdoj studimet në degën që kam nisur, ekonomik.

Po bota e televizionit të pëlqen?

Më pëlqen shumë. Do doja që në një të ardhme të isha unë duke e prezantuar “Miss Shqipëria”.

Një vajzë e bukur si ty, a i ndjen vështrimet e djemve të Firences?
Fare… Madje nuk i dua.
Pse?
Nuk e di, s’më pëlqejnë.
Kjo do të thotë që je single?
Po.
Pushimet këtë vit ku do t’i kalosh?
Në Shqipëri, si çdo vit tjetër. Në Shëngjinin tim.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here