VIP Shqiptar

Rrefimi i Shkendije Mujaj, kengetarja e mbyllur ne shtepi

Eshte pa diskutim nje nder femrat me te komentuara ne Shqiperi dhe Kosove. Shkendije Mujaj eshte nje emer mjaft i lakuar nga publiku shqiptar, e me shume sesa per kenget qe ka lancuar deri me tani ne treg, ajo njihet si nje femer e bukur, plot hire, per format trupore te rrumbullakosura dhe fotot provokuese, qe here pas here poston ne rrjetet sociale. E lidhur fort me vendlindjen e saj, Pejen, jeta e Mujajt prej disa vitesh eshte e ndare mes Kosoves dhe Zvicres. Do te donte te ishte me aktive ne art, sepse muzika eshte nje nder pasionet e saj me te medha, por “lutja” e familjes, te cilet asnjehere nuk kane dashur qe t’i hyje botes se muzikes i kane stepur hovin e saj, por jo ndalur. Ajo na tregon se ka disa projekte profesionale ne mendje, por duke qene se jemi ne Muajin e Ramazanit dhe po agjeron eshte ne nje periudhe pauze. E pikerisht lidhur me besimin e saj ne Zot, raportin me veten dhe meshkujt, nderhyrjet plastike, komentet ngacmuese qe merr, aktiviteti ditor, marredhenia me fansat, etj., Shkendija na i zbulon ne intervisten, dhene per “Koha Jone”.

Me se po merreni momentalisht Shkendije?

Per momentin kam nderprere te gjitha aktivitetet sa i perket artit per shkak agjerimit.

Sa kenge numeroni deri me tani dhe cila prej tyre mbetet me e dashura per ju?

Gjithsej 16 kenge ne gjuhen shqipe, ndersa kenga qe mbetet me e dashur per mua eshte ajo me titull, “Zemra m’loton gjak”, kurse nga albumi anglisht, “This is the time” dhe “Rainbow of Love”.

Mund te na permendi disa nga bashkepunetoret me te mire ne muzike dhe per cfare i vleresoni me se shumti?

shkendijemujaj4Virusi , Elita 5, Ilir Berani, Enis Presheva, jane disa nga emrat e bashkepunetoreve te mi, te cilet i vleresoj me se shumti per profesionalizmin e tyre.

Çfare mendoni se ju ben me te vecante se artistet e tjera Shkendije?

Hmmm…  une se mendoj shume gjera. Secila ka histori te ndryshme qe e ka perkrahur deri tek suksesi, ose fama, ndersa une jam totalisht e kunderta e asaj cka jeni mesuar te shihni deri me tani. Familja ime ka qene kunder qe ne fillim kur une kam shprehur deshiren per t’u bere kengetare dhe per shkak te kesaj kam qene vetem pjeserisht aktive ne muzike. Edhe kur kam pasur te dashur ka ndodhur e njejta histori, domethene ishte tendenca per te me mbyllur ne shtepi. Keshtu, menyra e vetme per mua ka qene interneti dhe dukja fizike qe ka rene me shume ne sy. Dhe e bukura e gjithe kesaj historie eshte se, mediat kane trokitur tek une dhe jo une tek mediat, gje qe me ben edhe me krenare.

Emri juaj tashme eshte i njohur edhe fale hireve tuaja. Si ndjeheni teksa degjoni dhe merrni kaq shume komplimente?

Falenderoj Zotin gjithnje per hiret e mia, por e kam edhe gjenetike paraqitjen. Babai im sot duket fizikisht me ne forme, sesa disa djem te rinj.

Komplimenti, komenti, apo mesazhi me i bukur qe ju kane derguar fansat?

Ka shume, por me pelqen kur e kuptojne se jam e thjeshte dhe kur e kuptojne kete me thone, “wow s’qenke fare mendjemadhe”, ose kur me takojne live me thone, “qenke me e mire”.

Po ndonje simpatizant ne vecanti?

Hmm… t’ju them te drejten kam disa simpatizante pak te cuditshem, saqe kane filluar te me sillen edhe rreth baneses. Kjo gje me frikeson pak.

Çfare vleresoni me shume ne karakterin tuaj?

Qe kam zemer per te gjithe, ne menyra te ndryshme.

Po fizikisht dhe pse?

Hmmm … te pasmet natyrisht. Dhembet, buzet  syte, sepse me pyesin gjithmone “a jane tuajat vertete?”!

Dime qe jeta juaj eshte e ndare mes Kosoves dhe Zvicres. Çfare ju lidh kaq shume me Zvicren dhe cfare ju pelqen me se shumti atje?

Une ne Zvicer jam rritur, ndersa ne Peje kam lindur. Ka shume dallime mes ketyre vendeve, duke nisur qe nga mentaliteti, kultura, etj. dhe natyrisht ndryshe funksionon Zvicra si shtet e ndryshe Kosova ime, por sidoqofte e dua shume vendin tim, ashtu sic eshte. Ka shume nevoje per ndryshime, por gjithcka me kohen. Akoma jemi ne proces zhvillimi. Ne Zvicer me pelqen me se shumti pastertia, siguria ne cdo aspekt dhe mbi te gjitha ligjet qe funksionojne sic duhet.

Si e shihni jeten e te rinjve ne Kosove? Po jeten artistike ne vend?

Rinia e Kosoves ka shume potencial ne lemi te ndryshme, jane shume pozitive edhe pse shteti nuk ju ofron shume mundesi, megjithate kane vullnet dhe jane te qeshur, optimiste e kreative. Me pelqen shume rinia shqiptare dhe e them pa frike se eshte me bukura nga cdo rini qe kam pare. Sa i takon jetes artistike ne vend, per fat te keq rinia ne Kosove nuk ka shume mundesi per te shfaqur talentin, por sidoqofte me pelqen  qe jane te gatshem te punojne, pavaresisht se nuk ju sjell edhe aq fitim material.

Çfare beni ne nje dite te zakonshme ne qytetin tuaj?

Kur vij ne Peje te mami jam si ne Hotel. Edhe ketu ku jam rritur, pra ne Zvicer gjithashtu jam si ne Hotel Officiel. Kur zgjohem ne mengjes, pike se pari pij nje kafe turke, natyrisht me mamin, pastaj bejme plane per aq dite sa qendroj, ke do te vizitoj, etj.. Pastaj gatuajme darke me mamin, e cila e ka zakon me servir shume ushqime tradicionale. Ka raste qe edhe ankohet kur une dal neper qytet. Nuk i pelqen qe te dal, por deshiron qe te rri me te gjate gjithe kohes dhe kur dal me behet stres me telefonata.  Ushtrimet dhe sportin i praktikoj naten e ne pergjithesi nuk bej jete nate ne Kosove.

Meqe dolem tek jeta e nates, sa dhe ku ndryshon ajo e Kosoves me ate ne Zvicer?

Jane dy bote krejtesisht te ndryshme, por secila ka lezetin e vet.

Para dy vitesh keni qene pjese e “VIP shpija”, nje spektakel mjaft i ndjekur nga shqiptaret. Si do ta cilesonit ate eksperience, tani pas kaq kohesh Shkendije?

Ne “Vip shpija” kam qene vetem mysafire, sepse prinderit ishin kunder faktit qe te hyja brenda, keshtu qe ju bera qejfin dhe isha vetem mysafire. Ka qene nje eksperience e mire, por edhe pozitive edhe negative.

Ju pelqen bota e televizionit dhe keni menduar ndonjehere te beheni pjese e saj?

Me pelqen, nese behet fjale per profesionalizem.

Hobet, pasionet tuaja me te medha, pervec muzikes?

Belly dancing, sport, leximi, meditimi ne mal.

Duke qene se shquheni per forma te mira trupore, keni menduar ndonjehere te beheni pjese e modelingut?

Jo, modelingu do shume disipline. Une s’e kam ate dhe nuk dua te jem si objekt i shume njerezve. Gjithkush te fut duart per vete, dikush ne floke, dikush ne fytyre, ndersa une kam principet e mia dhe kurre nuk i bindem dikujt. Nese me thote, “Beji floket keshtu, une bej te kunderten (qesh).

Kengetarja juaj e preferuar, shqiptare dhe e huaj?

Nuk kam ndonje preference ne vecanti. Ka disa qe me pelqejne, me sakte ndonje kenge.

Çfare eshte muzika per ju?

Muzika per mua eshte te percjellesh frymezim shpirteror te publiku edhe pse jo patjeter duhet te jete ndonje eksperience reale qe ka lidhje me jeten tone.

Opinioni yt per meshkujt shqiptar. Kush jane me te pashem, ata te Shqiperise, apo te Kosoves?

Meshkujt shqiptare jane te bukur ne pergjithesi ne paraqitje, por shumica kur bisedon me ta per fat te keq kane nje mentalitet jo me vizion te lart. Babai im eshte me liberal dhe me moderne, sesa disa djem te rinj. Une nuk e vleresoj dhe aq shume bukurine e mashkullit. Me shume me terheq intelegjenca, ndergjegjia dhe karakteri.

Çfare vleresoni me shume tek karakteri i nje mashkulli?

Tek karakteri i nje djali vleresoj lidhjen qe ka me prinderit e tij, sepse nje mashkull qe nuk respekton prinderit, pa marre parasysh cfare dhe si jane ata, tek une nuk ka shanse as per shoqeri. Lere pastaj per dicka me shume. Pastaj shpirtin human e vleresoj shume. Respektin, tolerancen dhe duhet te jete shume optimist dhe energjik.

Çfare nuk do t’i falnit kurre te dashurit tuaj?

Nuk ka dicka qe nuk ka mundesi faljeje.

Jeni e dashuruar Shkendije dhe cfare eshte dashuria per ju?

Po, ne zemren time eshte vetem Zoti. Dashuria qe mund te kete njeriu me Zotin eshte dashuria me e madhe, ndersa per te dashurin, ose burrin per te cilin ta ka bere Zoti risk, ajo eshte fat . Zoti ka thene, “kur une e dua dicka ke per ta dashur edhe ti” e ajo eshte perkohesisht, ndersa dashuria me Zotin eshte e perjetshme. Zoti eshte ndryshues i zemrave sic deshiron Ai.

Jeni perfolur nga mediat qe keni bere nderhyrje plastike ne vithe dhe fytyre. Qe ta mesojme nje here e mire nga goja juaj, mund te na thoni cila eshte e verteta?

Jo, nuk kam bere nderhyrje plastike.

Nje pjese e publikut lidhur me fotot e tua shprehet qe jane provokuese dhe shume erotike. Si reagoni kur lexoni komente te tilla?

Erotike jam vetvetiu (qesh).

Ju bezdisin thashethemet dhe cfare konkretisht?

Jo nuk me bezdisin fare, vec sa me marrin gjynahet.

Dime qe po agjeroni per Muajin e Ramazanit. Kjo eshte hera e pare qe agjeroni dhe cfare do te thote per ju besim ne Zot?

Agjeroj qe nga dita kur kam lexuar per Islamin dhe kjo ka disa vite. Falenderoj Allahun qe me perzgjodhi mua qe te jem nje nga agjeruesit e Tij. Kam besuar gjithmone ne Zot edhe kur s’kam pasur njohuri mbi islamin. Besimi ne Zot eshte nje ndjenje qe nuk mund ta pershkruaj me fjale, por mund te them qe une qaj nga gezimi kur flas me Zotin tim dhe nuk ka lutje qe nuk ma pranon. Madje, nganjehere me vjen edhe keq, sepse kur e arrij ate per cka jam lutur nuk e ndjej lumturine si ne momentin e meditimit kur jam vetem me te. Lumturia gjate lutjes dhe meditimit eshte e mrekullueshme.

Ju kemi pare te mbuluar me shami. Faleni ju Shkendije dhe per cfare i kerkoni falje Zotit me shume?

Po, eshte shume e vertete qe kam pasur shami, pra kam qene e mbuluar dhe e falenderoj Zotin qe me therret pese here ne dite per te me takuar. I kerkoj falje per cdo gje, per ato qe di dhe ato qe nuk di, me se shumti i kerkoj falje per zbulimin e bukurise.

Ndonje projekt profesional se shpejti? Çfare konkretisht?

Po kam dicka ne kete aspekt, por do jua them, pasi ta kem realizuar. / Vipat/

Valbona Mema: Jeta më ka vënë në prova të vështira

valbonamema1Është padyshim një nga këngëtaret më të kërkuara të muzikës popullore. Zëri i saj brilant është kaq i dashur për publikun shqiptar, sa të gjithë do të donin ta kishin pjesë të gëzimeve familjare. Ka një axhendë të ngarkuar me koncerte, por kur bëhet fjalë për të argëtuar shqiptarët në Kosovë, Maqedoni, Mali i Zi dhe Diasporë… Valbona Mema nuk i thotë kurrë JO ftesave të tyre. Është nga të paktat artiste që nuk pranon të bëjë kompromise me këngën dhe duke i qëndruar fort besnike traditës së muzikës së vërtetë godet me forcë fenomenet negative që, sipas saj po çorodisin vlerat e trashëguara. Në intervistën e mëposhtme, Mema na rrëfen jo vetëm jetën e saj profesionale, projektet artistike, raportin me publikun, por na zbulon edhe një anë tjetër të saj. Atë të një nëne të brishtë, mikeje të mirë dhe të një zonje, që në emër të dashurisë është e aftë të bëjë gjithçka.

Shumë vite në skenë. Si i kujtoni fillimet tuaja në muzikë Valbona?
Kam qenë fëmijë kur këndoja nëpër koncertet e shkollës fillore dhe ëndrra ime ishte të bëhesha një këngëtare që të prekja skenat e mëdha. Janë dashur shumë sakrifica që t’i hyja botës së muzikës, sepse kisha dy vëllezër që nuk më linin të këndoja, por pasioni për këngën më bënte që të mos stepesha.

Dalja juaj e parë në skenë kanë qenë me muzikë të lehtë. Pse ndryshuat kurs më vonë dhe iu futët muzikës popullore?
Kam qenë interpretuese në Pallatin e Kulturës si këngëtare e muzikës së lehtë, por nuk e gjeta veten aty dhe kështu ndryshova profil, duke iu dhënë tërësisht muzikës popullore shqiptare.

E mbani mend këngën e parë që keni kënduar përpara publikut?
Mbaj mend që ka qenë në Festivalin e interpretuesve të muzikës së lehtë, ku kam kënduar këngën me titull “Zemër nëne” .

Po njeriun që ju ka shtyrë të bëheshit pjesë e artit të muzikës?
Këtë nuk e harroj kurrë. Njeriu që më ka shtyrë të bëhesha pjesë e artit ka qenë bashkëshorti im, Sokol Gjumi.

Fanse e muzikës “live”. Çfarë do të thotë për ju të këndosh “live”?
Muzika “live” është emocion më vete dhe nuk mund të krahasohet me asgjë. E adhuroj të kënduarin “live”, jo vetëm sepse në këtë mënyrë këngëtari/ja evidenton vlerat e veta vokalistike, por edhe sepse ndjesitë që përcjell tek publiku janë më të forta, më të gjalla.

Cili është matësi i suksesit të një artisti, sipas jush?
Matësi i suksesit të një artisti, i çfarëdo sfere qoftë ai është publiku dhe vetëm publiku. Ai vlerëson, ai është çelësi. Zëri dhe mënyra sesi depërton tek publiku.

Shquheni si një femër aktive dhe që krijoni atmosferë në koncerte, dasma dhe kudo që shkelni. Por… a ka pasur raste që jeni ndjerë e lodhur dhe që i keni thënë vetes: “Mjaft, nuk mundem më”?
Sigurisht që ka pasur raste që jam ndjerë e lodhur dhe kam dashur të pushoj, por nuk mundem t’i them vetes STOP, sepse detyra ime që nuk mund të mbarojë kurrë është të bëj muzikë. Nuk jetoj dot pa të.

Eventi, apo koncerti më i veçantë që kujtoni me nostalgji?
Janë shumë evente, por më i rëndësishmi për mua ka qenë recitali im, ku pjesëmarrja ka qenë jashtëzakonisht e madhe.

Çfarë e bën një këngëtar/e të shumë të kërkuar nga publiku?
Thjeshtësia dhe të qenurit shumë i afërt me publikun.

Si e shikoni muzikën popullore shqiptare sot Valbona?
Muzika popullore? Më vjen keq ta them, por është lënë pas dore, duke u marrë më shumë me një muzikë që nuk është aspak shqiptare. E kam fjalën për tallavanë dhe kjo është për të ardhur keq.

Fenomenet që po e degradojnë, sipas jush?
E kush tjetër, përveç fenomenit TALLAVA. Kuptojeni vetë me ç’huazime kemi të bëjmë.

Këngët e Shqipërisë së mesme mbeten të preferuarat tuaja. Pas saj, këngët e cilës krahinë vijnë?
Pas saj vijnë këngët e Jugut. I adhuroj, sepse më bëjnë të qaj dhe të kërcej njëkohësisht.

Emri juaj është mjaft i kërkuar edhe nga bashkatdhetarët në diasporë. A janë më të veçantë koncertet jashtë vendit, sesa këtu?
Po dhe të veçantë i bën pjesëmarrja, sepse çuditërisht këtu nuk ka shumë pjesëmarrje. Një arsye tjetër që i bën të veçantë është edhe malli që bashkatdhetarët kanë për vendin e tyre. Kur dëgjojnë këngë të tabanit shqiptar mallëngjehen dhe në një formë shuajnë “etjen” për vendin e tyre.

Një nënë i do të gjithë fëmijët njësoj. Po një këngëtare i do të gjitha këngët njëlloj, apo ka një të veçantë, e cila bën diferencën?
Nuk bëj dot diferencë, sepse siç edhe e keni theksuar shumë bukur, një nënë nuk bën dot dallime mes fëmijëve. As një këngëtare nuk e bën dot këtë. Të gjitha këngët kanë një mesazh, të gjitha kanë fabul dhe emocion brenda.

Sakrificat që keni bërë në emër të profesionit?
Kam bërë shumë, por më e madhja është që sakrifikova vitet e mia më të bukura në emër të dashurisë dhe profesionit.

Kujt ia dedikoni sukseset në muzikë?
Bashkëshortit tim, Sokolit. I meriton me shpirt.
Po si nënë?
Nënës sime, që më solli ne jetë.

Nëse jeta juaj do të bëhej film, çfarë titulli mendoni se do t’i përshtatej më së shumti?

“Jeta është këngë. Jetoje”!

Jeta është një rrugë e gjatë mbushur me sfida, copëza lumturie dhe sakrifica. Po me ju Valbona si është treguar jeta? Nëse jeni rrëzuar ndonjëherë, ku e keni gjetur forcën për t’u ngritur?

Jeta më ka vënë në prova shumë të vështira, sepse humba bashkëshortin tim krejt e re dhe m’u desh të përballesha me sfidat e saj. Mbijetova, sepse pasioni që kam për këngën më bëri më të fortë. Nuk u rrëzova, por vazhdova mehapa të sigurt rrugën që kisha ëndërr. Muzikën.

Valbona jashtë skenës, muzikës?
Valbona jashtë skenës është një njeri i thjeshtë. Nënë e përkushtuar dhe shoqe e mirë.

Raporti me fëmijët?
Marrëdhënia ime me fëmijët është i mrekullueshëm. Ne jemi shokë shumë të mirë, përveçse prindfëmijë, që komunikojnë për gjëra të ndryshme.

Prindërit e tyre artistë. Po fëmijët kanë prirje për art Valbona?
Jo, fëmijët e mi nuk kanë lidhje me këngën. E çuditshme, por kanë marrë drejtimin që ata kanë dashur dhe ky drejtim nuk është muzika.

Stili i të veshurit, kujdesi për veten, aparencën duket që është një tjetër pasion i juaji. Sa kohë shpenzoni për dukjen në skenë dhe në përditshmërinë tuaj?
Unë shpenzoj shumë, sepse jam pasqyrë për të gjithë fansat e mi dhe i kushtoj vëmendje shumë look-ut tim në skenë. Mendoj se është shumë e rëndësishme për një artiste që të kurohet estetikisht.

Në aspektin profesional keni ndonjë projekt, me të cilin po merreni?
Aktualisht jam në studion “Threedoots”, ku jam totalisht e fokusuar në një bashkëpunim, të cilin preferoj ta lë surprizë.

A është një koncert recital në planet tuaja?
Po dhe do të jetë një koncert i madh LIVE për të gjithë dashamirësit e këngës sime.

Burimi: Vipat.info

Pirro Cako: “Gjeniu i vogel”, nje eksperience e bukur, por shume delikate

pirrocakoPirro Cako, kantautori i mirënjohur, prej disa javësh ka marrë një rol sa të bukur aq edhe delikat për te, siç shprehet edhe ai vetë në një interviste të dhënë për suplementin “Koha Tjetër”. Ai për 15 javë do të jetë në rolin e anëtarit të jurisë së super-spektaklit “Gjeniu i vogel”. Por, si e ka pritur Pirro këtë ftesë dhe si është ndjerë në këtë rol të ri, mund t’a mësoni duke lexuar intervisten e plotë.

Ju keni disa javë që jeni vendosur në rolin e anetarit të jurise së “Gjeniut të vogel”, si ndjeheni?

Është një eksperiencë e re shumë e bukur, por edhe shumë delikate do të thoja, sepse fëmijët nga natyra janë sensibël dhe shpesh herë të mbushen sytë me lot, kur të duhet të japësh një vendim që ti e di në koken tënde se kush duhet të kualifikohet, por fillon dhe të qan zemra për fëmijen tjetër. Kur e imagjinon se fëmija tjetër do të trishtohet aq shumë, të dhimbset se të duket se është fëmija jot. Kështu që është një garë e dyfishtë, sepse të duhet të kesh një takt të jashtëzakonshem që mos të vritet psikologjikisht fëmija dhe t’a kuptoje, në mënyrë që momentin e largimit t’a marre sa më lehtë, t’a marrë sa më me optimizëm dhe mos i largohet këngës, por t’i rikthehet pasionit për këngën.

Ju i shihni për herë të parë në skenë fëmijët konkurrente, apo i keni dëgjuar edhe më parë?

Jo, une nuk i kam degjuar me pare, nuk kam qënë pjesë e produksionit në përzgjedhjen e tyre, por i kam dëgjuar pasi janë përzgjedhur, sepse atëhere m’u komunikua edhe që do të isha pjesë e jurisë së “Gjeniut të Vogel”. I kam dëgjuar këngëtaret e vegjël gjatë momentit kur është vendosur se çfarë repertori do të zgjedhin, cila këngë i shkon më shumë. Ky është vërtet një moment shumë i rëndësishem, si për produksionin, ashtu edhe për pedagogët e tyre dhe mua, të vendosesh se cila këngë i shkon më shumë vokalit të njërit apo tjetrit. Është vënë re se një këngëtar mund të kalojë para hundës talenti i tij edhe me një këngë që nuk i përshtatet shumë vokalit. Pra edhe kjo është shumë e rëndësishme, që femija jo vetëm të punojë dhe të përgatitet, por edhe materiali të jetë sa më i përshtatshem për vokalin e tij. Çdo këngë ka specifiken e vet dhe çdo zë ka specifiken e vet, pikërisht këto elemente duhet të ndërthuren shumë mirë me njëri-tjetrin në mënyrë që të dalë një performance e bukur dhe e kompletuar. Ky është edhe kriteri që duhet të përmbushet në këtë spektakel, aq më tepër ku ka garë dhe eliminim të menjëhershëm.

Tashme numri i fëmijëve është reduktuar, duke qënë se disa prej tyre janë eliminuar në dy netët e para të spektaklit. A jeni bërë pishman, për ndonje fëmijë që keni larguar?

Pishman… Une kur kam marrë përsiper këtë rol, nuk kam thënë betohem, por kam thënë që do të perpiqem që vota ime të jetë vota më e drejte, për aq sa unë mbuloj si muzikant, si artist i formuar dhe që më lejon mosha apo eksperienca ime muzikore. Në këtë kontekst, nuk mendoj se kam pishmane. Kam keqardhje, po kur kam pasur ndonjë pishman të vogel, kemi kaluar në balotazh. Duke dashur që t’a degjosh përsëri fëmijen, më pas balotazhi i ka dhënë secilit prej fëmijëve atë që ka merituar. Sepse pas dy sfidash, kemi pasur mundësinë që të dallojme se kush nga dy fëmijet ka qënë më i talentuar për të vazhduar garen deri në finale.

A do të kenë ndonjë mundesi tjetër fëmijët që kanë humbur sfidat direkte, për t’u rikthyer në gare, si është menduar nga produksioni?

Fliten se do të jetë një garë tjetër dhe mendoj se produksioni do t’i japë një mundësi dhe kjo do të jetë një surprize shumë e bukur për të gjithë, nëse do të realizohet. Kjo, edhe sepse nuk jemi “supermenë” dhe mund të kemi gabuar në përzgjedhjet tona. Gjeniu bëhet një herë nëkaq kohë dhe kështu të jepët mundësia që të “ripeshkosh”, edhe një herë tek ata që ke lënë jashtë dhe të gjesh edhe atje, brumë. Jam i sigurt që nëse realizohet kjo natë, do të gjejmë patjetër ndonjë këngëtar të vogël, që fatkeqesisht shorti e ka nxjerrë me një konkurrent më të fortë se vetën dhe është skualifikuar. Dhe me anë të kësaj mundësie të dytë, ky talent do të ketë mundësi që të triumfojë. Nuk e di nëse do të jepët një shifer, por me siguri që ndoshta do të jenë dy apo tre fëmijë që do të kenë mundësi që të rikthehen përsëri në garë. Le të shikojmë dhe të shpresojmë që kjo do të ndodhë vërtetë.

A keni pasur gjatë këtyre netëve të para ndërhyrje nga prinderit e fëmijeve, apo të aferm të tyre?

Jo, nuk kam pasur asnjë ndërhyrje nga prinderit dhe kam bërë punën time në mënyre më përfekte, produksioni na ka lënë dorë të lirë për gjithcka. Jam shumë i gezuar se edhe me kolegët e tjerë, anëtarët e jurisë, kemi një konvertuar në të njejtat shina dhe kemi qënë pak a shumë unanim në vendimet tona, me gjëra shumë të vogla, por kjo është normale. Por mendoj se nga java në javë, puna jone do të bëhet edhe më e vështirë, sepse këtu do të fillojnë edhe problemet e para. Diferenca do të jetë shumë e ngushtë dhe kjo do t’a veshtirësojë punen, pasi një këngë, ka shume komponente për të dalë perfekt. Njeri nga këngëtarët mund të ketë pesë nga dhjetë komponente dhe tjetri mund të ketë pesë të tjerat. Atëhere, hajde vendos se cili nga ata e meriton të vazhdojë garen. Pra, në këtë moment do t’a kemi shumë të vështirë që të lëmë të ece perpara, atë që e meriton vertet.

Nga eksperienca juaj shumë vjeçare në skenë, çfarë do ju thonit fëmijëve që e lënë garen dhe largohen nga “Gjeniu i vogel”?

Nga eksperienca ime do të doja shumë që t’u thoja këtyre fëmijëve që mos t’a lënë asnjëherë pasionin për këngen. Pasi talenti është, por mbrapa talentit fshihet shumë punë. Do të thoja që një talent pa punë, mbetet në vend numëro, është si një lule që nuk vaditet. Ndërsa një talent me punë, ecën përpara dhe zhvillohet. Dhe nëse ti punon dhe mundohesh për të arritur qellimin që ke, do ja dalësh patjetër dhe do t’a marrësh patjetër shperblimin. Asnjë nuk duhet të demoralizohet, sepse të gjithë ata fëmijë që janë ngjitur në skenën e “Gjeniut”, janë talente dhe unë i sugjeroj që të gjithëve, pavarësisht se deri kur do të ecin në garë, t’a rrisin këtë talent që kanë brenda vetës duke punuar, sepse gjithçka është relative. Kemi parë nga eksperiencat, që edhe ai që nuk fiton “Gjeniun”, ka qënë një talent që ka ecur. Pra, me shumë punë do të shikojne se do t’a realizojnë një ditë në jetë ëndrren e tyre, pavarësisht sfidave që do të duhet të përballojnë.

Ka pasur ndonje moment të veshtire, ku jeni penduar që jeni bërë pjesë e jurisë së “Gjeniut të vogel”?

Unë nuk jam penduar asnjëherë, por kam një përgjegjësi shumë të madhe. Është një gjë shumë e bukur që të jesh në TV Klan dhe të jesh pjesë e këtij spektakli kaq të bukur dhe me një audience të madhe, aq më shumë të punosh me të tilla kushte perfekte dhe në një sallë moderne, unë do të thoja që jam me fat që jam përzgjedhur nga ky produksion aq profesional, për të qënë pjesë e jurisë. Nuk mund të them për asnje moment që jam penduar, por thjeshtë që kam merak t’a bëj punen time sa më mirë dhe që t’a justifikoj këtë punë në funksion të produksionit dhe të fëmijëve pjesëmarrës, duke zhvilluar talentin e tyre.  Yllka Selita Koha Jonë

Burimi: Vipat.info

Ermela: Anaidi, halabak rrugësh

anaidiFituesja e edicionit të katërt të “Big Brother”, duket se po e ndjek me dëshirë edicionin e sivjetshëm. Ajo ka komentuar njërin prej banorëve, i cili është kthyer tashmë në një personazh të diskutuar. Ai është Anaidi, që Ermela nuk e pëlqen aspak. Ja se çfarë shkruan ajo për Anaidin në profilin e saj të “Facebook”-ut:

“Një mashkull fisnik nuk tregon kurrë se çfarë bën me një femër… Anaidi duket që nuk e di fare se ku e ka shtëpinë fisnikëria… Një halabak rrugësh, që jep një shembull të keq tek meshkujt shqiptarë. Kur një njeri flet shumë (aq më tepër një mashkull), nuk tregon që është i zgjuar, por thjesht llafazan. Njeriu i zgjuar ka aftësinë të flasë pak dhe saktë e t’i zërë vend fjala. Të bëhesh antipatik në këtë format, është shumë e thjeshtë… Mjafton ta kesh emrin Anaid”.

Burimi: Vipat.info

Eva e ‘BB’: Më mirë katunare se “bitch”

etlevagegaAjo është vetëm 20 vjeçe, por teksa flet, të bën të kuptosh që është vajzë e pjekur për moshën e saj. Në “Big Brother” solli një histori interesante dhe prekëse, dhe shumëkush mendoi se aventura e saj do të zgjaste më shumë. Por nuk shkoi kështu, sepse Eva nga Miloti e eliminua vetëm pas tri javësh. Entuziaste për këtë eksperiencë dhe ndryshimet e vogla që po ndodhin në jetën e saj, Eva na tregoi gjithçka kemi parë e nuk kemi parë nga ekrani. Na foli për jetën e saj, për familjen, për dashurinë dhe për të ardhmen. Njohëm një vajzë plot energji, të thjeshtë, pa komplekse dhe me një buzëqeshje të çiltër…

Si po të duken këto ditë pas daljes? Ka ndryshuar gjë?
Akoma s’jam  ambientuar mirë, se si më duket. I vetmi ndryshim është që tani njerëzit më  njohin, më flasin, më përshëndesin. Mirëpo ne njerëzit e thjeshtë nuk mësohemi
kollaj me këtë gjë.
Të pëlqen që njerëzit të njohin? Çfarë të kanë thënë?
Më pëlqen, po. Dhe unë, kur më njohin ose thonë emrin tim, mundohem t’u buzëqesh të gjithëve. Edhe në “Facebook” më kanë shkruar shumë, dhe unë e quaj vlerësim e jam munduar t’u kthej përgjigje të gjithëve. Më kanë thënë vetëm fjalë të mira të gjithë. U kam pëlqyer dhe më kanë vlerësuar.
Prisje që të rrije
më gjatë? U mërzite që dole?
Në fakt nuk mendova që do dilja kaq
shpejt, por në të vërtetë javën e fundit u mërzita shumë. Më mori malli për
njerëzit e mi dhe nuk kam qenë fare aktive. Megjithatë nuk jam mërzitur fare.
Për mua ishte e rëndësishme të dilja prej andej me kokën lart, kurdo që të
ndodhte. Dhe ashtu dola… Unë nuk mund të shkel mbi disa parime të miat, as për
lojë e as për lekë.
Kush nga banorët që janë akoma brenda do e bënte
këtë?
Shumë prej tyre. Ata janë gjithë kohës në përpjekje për të
nxjerrë anët negative të të tjerëve, dhe mundësisht edhe gjërat e mira që mund
të ketë dikush, t’ia interpretojnë si të shëmtuara. Veç kësaj, kam vënë re që
sidomos vajzat aty, kanë një koncept të gabuar për emancipimin. Sipas atyre, të
zhvishesh e të fërkohesh tregon emancipim.
Të fërkohesh? Pse, kush
është fërkuar, me kë?
Jonilda i puth e i prek të gjithë çunat e
thotë që kështu e ka tipin. Po s’më duket shumë normale t’i puthësh djemtë në
qafë e t’i përkëdhelësh në trup. Joana i shkon nga pas për një përqafim Anaidit,
Elena rri e përqafon Marselinin… Vishen me taka që në pikë të mëngjesit e
dalin me brekë… Për mua, emancipim është të flasësh për gjëra të rëndësishme e
jo të përgojosh të tjerët gjithë ditën. Femra duhet t’i zgjedhë fjalët që
përdor, se nuk është emancipim të përdorësh fjalë banale. Ato mendojnë që duken
moderne, por harrojnë që njerëzit po i shohin e po i dëgjojnë.
Kë ka
puthur dhe ka prekur Jonilda?
Ditët e fundit kam parë që i është
afruar shumë Viganit.
Po ty, të pëlqyen djemtë e rinj që futën?

Më pëlqyen. Ishin vërtet shumë të bukur, sidomos Vigani. Vetëm ai
më mbeti pishman që dola (qesh).
Një ditë, Jonilda, Joana dhe Elena
po flisnin për ty dhe mendonin se je ende e virgjër. Ç’mund të thuash?

Unë vërtet jam nga Miloti, por nuk kam nga këto paragjykime.
Tregova për një histori dashurie që ka zgjatur me vite dhe kaq duhet t’u
mjaftonte atyre për të kuptuar. Sipas këtyre vajzave, fakti që unë nuk prekem me
të tjerët sa andej-këtej më bën të virgjër dhe katunare… Për mua, më mirë
katunare se “bitch”.
Babain, e takove? Po në Milot, ke shkuar?

Babin e takova atë natë që dola, se ishte në studio. Më përqafoi
dhe me mënyrën e vet, më bëri të kuptoj që është krenar për mua. Ky ishte
qëllimi im kryesor, të sqarohesha deri në fund me të dhe familjen time.

Me atë djalin, je takuar? Të ka marrë në telefon?
Jo,
nuk e kam takuar dhe nuk kam folur me të. Kam ndryshuar numër dhe në “Facebook”
i kam bërë ‘block’. Për mua kjo histori është e mbyllur.
Arsyeja e
ndarjes ishte vetëm historia e gjakmarrjes?
Familja e djalit, që
para 20 vitesh e deri vonë, i ka bërë keq familjes sime. Unë këtë e mora vesh
vonë, pasi isha lidhur me të. Mirëpo babai im, edhe pse vuante, kurrë nuk ma
vuri kusht ndarjen. E ndikuar nga kjo, por edhe nga fakti që marrëdhënia jonë po
ftohej, unë vendosa t’ia heq një plagë babait tim dhe t’i jap fund kësaj
historie. Uroj që të jetë një vendim në të mirën time, dhe kam besim se kështu
do të jetë.
Ku po jeton tani?
Në një shtëpi me qira
këtu në Tiranë, bashkë me motrat. Vitin e parë të shkollës së lartë jetova në
konvikt dhe e kam shijuar shumë, po për çështje higjiene menduam të lëviznim. Të
hënën do rikthehem në shkollë, dhe shpejt do filloj të kërkoj një punë tjetër,
sepse pasi hyra te “Big”-u, punën në ‘call center’ e lashë.
Po e
ndjek “Big Brother” tani që ke dalë? Ka ndryshim nga brenda, jashtë?

Po, e kam parë. Ka një farë ndryshimi, megjithatë çdo banor në një
moment të caktuar arrin ta shfaqë veten siç është.
Çfarë ke parë ti
nga afër, që ne nga ekrani nuk e kemi “kapur” akoma?
Ende nuk
ndodhi diçka “e tepërt” që s’ma ka kapur syri. Afrimet janë ato që duken edhe në
televizor. Eldora dhe Shpendi janë afruar goxha, Joana i shkon nga pas Anaidit
dhe ai e largon.
Pse e largon?
Sepse me sa duket ai po
kupton se prania e saj apo një lidhje e mundshme me të mund t’i prishë lojën dhe
t’i largojë fansat. Ndërsa Joana ka nevojë të kapet pas një lojtari të fortë dhe
pas një mashkulli, sigurisht për qëllim loje. Ajo la të dashurin pasi u fut në
“Big Brother” vetëm për t’i liruar rrugë vetes. Nga kjo kuptohet gjithçka.

Kush të duket lojtar i fortë? Kush do të doje që të fitonte?

Iliri është lojtar i fortë dhe për nga lloji i personazhit ngjan
pak me fituesit e viteve të kaluara, për shembull me Jetmirin. Është
inteligjent, thotë gjithçka në sy, por me stil, herë me ironi e herë me shaka. I
vetmi defekt që ka, është që flet shumë dhe konsumohet shpejt. Edhe Anaidi është
lojtar i fortë, po Iliri është më pozitiv. Të dy i shoh në finale dhe uroj që të
fitojë Iliri.

Burimi: Vipat.info

Adrian Gaxha: Skena shqiptare është e mbushur me inate

adriangaxhaKohët e fundit ka qenë një nga emrat më të përfolur të skenës shqiptare. Suksesi i tij vazhdon edhe këto ditë sa që men don ta vazhdojë edhe më tutje me projektet e reja artistike. Në këtë intervistë për suplementin “Koha Tjetër”, këngëtari nga Shkupi Adrian Gaxha, tregon inatet që ekzistojnë në skenën shqiptare, bashkëpunimin me Florianin, si dhe projektet në pesë muajt në vazhdim. “Inate gjithmonë ka pasur dhe do të ketë dhe kjo nuk është e keqe, natyrisht kur ato janë pozitive, sepse inati të bën edhe më të fortë. Inatet duhet të shprehen me punë, por jo edhe me bllokime të këngëve dhe sharje”, – thekson Gaxha. Më poshtë në intervistë do të lexoni dhe mbi projektet që do ta ndjekin gjatë këtij viti.

Kënga “Ngjyra e kuqe” vazhdon të jetë një hit i padiskutueshëm. E kishit pritur këtë sukses?

Me vetë faktin se për këtë këngë kam punuar me gjithë zemër, më ka bërë të besoj se do të pëlqehet, por si thonë edhe të tjerët se kjo këngë të bëhet hit i madh, këtë nuk e kam pritur.

Ishte Floriani që e bëri këtë këngë të pëlqyer apo ju që realizuat një vijë melodie dhe tekst kaq të bukur?

Gjithçka ka ndikuar në këtë projekt sidomos Floriani, por prapëseprapë sikur kjo këngë mos të kishte pasur edhe muzikën e bukur, kot do të ishte, sepse muzika është themeli i këngës.

A ka inate brenda skenës shqiptare?

Inate gjithmonë ka pasur dhe do të ketë dhe kjo nuk është e keqe,  natyrisht kur ato janë pozitive, sepse inati të bën edhe më të fortë. Inatet duhet të shprehen me punë, por jo edhe me bllokime të këngëve dhe sharje.

Për kë e keni fjalën?

Për të gjithë ata që janë munduar ta ndalojnë, që kënga të ketë suksesin që ka, por që nuk ia arritën.

Në këtë rast flet për akuzat që ka bërë Flor Mumajesi, mbi këngën tuaj “Ngjyrë e kuqe”?

Me siguri, ai atë ditë ishte zgjuar në krah të majtë apo nuk e di se çfarë kishte, megjithatë janë gjëra normale që ndodhin në estradë. Sidoqoftë, unë kam respekt për të dhe kështu do të mbetet gjithmonë.

Me kë je mik dhe me kë nuk flet fare?

Mik jam gati me të gjithë, asnjëherë nuk kam lejuar që t’i prish raportet dhe punën me ndonjë koleg.

Njiheni si “merakli” ndaj femrave. Shpesh herë është thënë se keni pasur lidhje me këngëtare, modele, misse nga ato shqiptare, maqedonase e bullgare?

Merakli është fjalë me shumë kuptime. Për shembull, unë jam merakli për raporte të mira, kurse për lidhje kam pasur, por më shumë lidhje shoqërore me fytyrat publike.

Cilat janë projektet që do t’iu ndjekin gjatë këtij viti?

Kemi edhe dy projekte të përbashkëta me Florianin, të cilat do të lançohen brenda 5 muajve të ardhshëm. Janë dy këngë shumë të bukura, të cilat do të realizohen edhe me videoklipe dhe shpresojmë që të vazhdojnë ritmin e këngës “Ngjyra e kuqe”‘.

Burimi: Vipat.info

FAQE TE ZGJEDHURA

MARKETING

Copyright 2009 Thashetheme.