VIP Shqiptar

Nis sonte “Festivali i Këngës” në RTSH, ja konkurentët e natës së parë

festivalSonte nis “Festivali i Këngës” në RTSH, i cili do të mbahet për tre netë radhazi.

Gara e cila fituesin e dërgon në festivalin evropian “Eurovision” do të nis sonte me 12 artistët e parë. (more…)

Eliza Hoxha e zhgënjyer me vendin e vet

Eliza Hoxha e zhgënjyer me vendin e vetKëngëtarja kosovare Eliza Hoxha gjithmonë trajton tema te ndjeshme dhe njëherësh aktuale me anë të muzikës.

Së fundmi ajo është prezantuar në festivalin ‘Kënga Magjike” me një këngë dedikuar vendit, shkruan Magazina. Në vargjet e kësaj këngë vërehet çartë zhgënjimi i këngëtares që ka ndaj vendit ku ajo jeton, për të cilin thotë që u mundua shumë, për ditë me të mira së këto. (more…)

Filmi “Babai” shfaqet në Festivalin Evropian të Filmit në Calgary të Kanadasë

Filmi “Babai” shfaqet në Festivalin Evropian të Filmit në Calgary të KanadasëPas shumë paraqitjeve në festivale ndërkombëtare, filmi Babai, i regjisorit Visar Morina, do të shfaqet më 11 nëntor në Festivalin Evropian të Filmit në Calgary të Kanadasë. Në edicionin e pestë të këtij festivali do të shfaqen filma nga 16 shtete evropiane.

Ky film, i regjisorit prishtinas që jeton në Gjermani, Visar Morina, paraqet njërin nga filmat më ambicioz që janë bërë pas luftës në Kosovë. (more…)

‘Home Sweet Home’ edhe në dy festivale të mëdha

‘Home Sweet Home’ edhe në dy festivale të mëdhaFilmi me skenar nga Zymber Kelmendi dhe regji të Faton Bajraktarit do të prezantohet në Egjipt dhe Indi.

Filmi ‘Home Sweet Home’ do të prezantohet në festivalin ndërkombëtar të filmit në Egjipt “Cairo International Film Critics Week”. (more…)

Adrian Asllani sërish në Festivalin e Filmit në Cyrih

Adrian Asllani sërish në Festivalin e Filmit në CyrihFilmi me titull “Pokemon Go” që do ta shihni në linkun e mëposhtëm me një votë tuajën do ta ndihmoni regjisorin e ri, Adrian Asllani, që të jetë më afër çmimit të publikut.

Asllani është sërish pjesë e Festivalit të Filmit në Cyrih, ku merr pjesë në një projekt të festivalit, për të sfiduar talentët e rinj. Në një projekt të ngjashëm, Adriani ka marrë pjesë edhe në njërin nga edicionet e kaluara të festivalit, transmeton albinfo.ch. (more…)

Sonte mbahet edicioni i 28-të i Festivalit të këngës së vjetër qytetare “Zambaku i Prizrenit

Sonte mbahet edicioni i 28-të i Festivalit të këngës së vjetër qytetare “Zambaku i PrizrenitNë kopshtin e Kino Lumëbardhit në qiellin e hapur, duke filluar nga ora 20:00, të përcjella nga orketsri, live do të këndohen 14 këngë.

Kënga “Nuk jam shpirti yt” që do të këndohet nga Xhevat Kelmendi, sonte në orën 20:00, në kopshtin e Kino Lumëbardhit do ta hap perden e edicionit të 28-të të Festivalit të këngës së vjetër qytetare, i cili me edicionet para këtij është vënë në dilemën “të jesh apo të mos jesh”.

Orkestra në përbërjen e së cilës janë instrumentistë të dëshmuar në një kohë prej vetëm pesë ditësh, nën përkujdesjen e kompozitorit Tomor Berisha, ka bërë përgatitjet maksimale të mundshme që Prizrenit t’i kthehet “Zmbaku i Prizrenit” me vlerat e dëshiruara. Festivali i këngës së vjetër qytetare “Zambaku i Prizrenit” është i vetmi festival i kësaj natyre, që synon ruajtjen e vlerës dhe promovimin e kompozitorëve dhe këngëtarëve.

Drejtori i Studio Helix-it, Istref Krasniqi, thotë se edhe përkundër kohës së shkurtër janë bërë përpjekjet maksimale që ky edicion të jetë kthesë në rrugëtimin pozitiv të Festivalit. Në një skenë të veçantë, me zorim e ndriçim profesional edhe në një atmosferë të veçantë organizatori shpreh besimin për një edicion të veçantë, por thotë Krasniqi fjala e profesionistëve do të jetë ajo që do të ia jep vlerësimin “Zambakut…” të sivjetëm. Juria emrat e së cilës do të bëhen publike vetëm pas fillimit të festivalit do t’i ndaj tri shpërblime.

Kënga të cilës di ti ndahet vendi i parë nga juria, përveç “Zambakut të Argjend” që i takon kompozitorit do të shpërblehet me shumën prej 500 Euro, vendin i dytë, do të shpërblehet me shumë prej 300 Euro dhe vendi i tretë do të shpërblehet me shumën prej 200 Euro. Kënga më e mirë e zgjedhur nga publiku përveç me “Mikrofonin e Artë” i takon këngëtarit, do të shpërblehet edhe prej 300 Euro. Shpërblimet në para në mënyrë të barabartë i takojnë këngëtarit dhe kompozitorit të këngëve fituese.

Live në kopshtin e Kino Lumëbardhit do të paraqitjen me këtë renditje, këto këngë:

1, “Nuk jam shpirti yt”. Kompozim i Memli Kelmendit e këndon Xhevat Kelmendi.

2. “Flokëzeza”. Kompozim i Irfan Blakqorit e këndon Irfan Blakqori .

3. “Kënga e zemrës”. Kompozim i Veton Perrollit, e këndon dueti Hysen Kafexhiu dhe Frida Toçi;

4. “Me trille t’ambla ma more zemrën” kompozim i Zyhni Beqirajt e këndon Olta Juba;

5. “Sa të kam dashtë”. Kompozim i Nexhat Maculës e këndon Albulena Jashari.

6. “Sen Oldun”. Kompozim i Hisein Kazaz e këndon Tolga Kazaz.

7. “Miris belog Zambaka”. Kompozuar nga Shefqet Hoxha e këndon Shaqir Ahmeti”

8. “O po qan Lulja”, kompozuar nga Ylli Kalaja, këndohet nga Rakipe Karaj;

9. “Malli im”. Kompozim i Isa Jakupit, këndohet nga Ylberina Avdyli

10. “Lem ta puth nishanin” kompozim i Ylli Ramzotit, këndohet nga Ilsi Ademi.

11. “I vetmuar jam”. Kompozim i Arsim Kryeziut, këndohet nga Andi Qerreti.

12. “Vera e hidhur”. Kompozim i Edon Ramadanit këndohet nga Denik Prizreni.

13. “Sa të dua o Prizren”. Kompozim i Tomor Berishës, këndohet nga Majlinda Cikaçi e Sahit Vata;

14 “ Do t’ këndojmë e do t’ këndojmë”. E ka kompozuar dhe e kë

FAQE TE ZGJEDHURA

MARKETING

Copyright 2009 Thashetheme.