VIP Shqiptar

Blerta Limani e risjell modën e viteve të ’60-ta të kombinuar me elemente moderne

Blerta Limani e risjell modën e viteve të ’60-ta të kombinuar me elemente moderne Pasioni i saj është dizajni tekstil, prandaj edhe këtë drejtim po e studion në ‘Akademia Evolucion’.

Bëhet fjalë për Blerta Limani e cila në një intervistë për gazetën Tribuna ka treguar se ajo po e sjell kreacionin e parë, i cili është inspiruar në modën e viteve ’60-ta duke shtuar edhe elemente nga arkitektura moderne. Gjithashtu, Blerta ka folur edhe për planet e së ardhmes.

Gazeta Tribuna: Blerta, kur ke zbuluar talentin për dizajn?
Blerta Limani: Që në moshë të vogël, nga mosha 6 ose 7 vjeçare, jam marrë me vizatime me qepje, por më shumë kjo gjë filloi të më bëhet pasion dhe fillova që t’i mësoj që të dyja më mirë, deri në momentin që fillova të profesionalizohem në këtë drejtim. Kur arrita në moshën 13 vjeçare fustanin e parë të cilin e kam bërë pas gjithë asaj kohe që praktikohesha në qepje dhe vizatim ishte një fustan për ditëlindje për mamin tim dhe pas asaj kohe çdo veshje timen e skicoja dhe e krijoja vet.

Gazeta Tribuna: Së fundmi jeni duke realizuar edhe koleksionin e parë, na përshkruaj emocionet dhe a është duke dale gjithçka siç është planifikuar?
Blerta Limani: Koha që kam filluar ta merrem me koleksionin tim ta para ka gati 4 muaj dhe jam duke punuar intensivisht. Fatmirësisht, gjithçka po shkon për mrekulli, nuk e kam parashikuar se gjërat do te ecin kaq mire. Të shohësh veten se je duke shkuar në një rrugë që e ke ëndërruar gjithmonë, është një ndjenjë e papërshkrueshme, sepse sakrificat për këtë ëndërr që është e kamotshme kanë qenë të mëdha, por fatmirësisht kam mbështetjen maksimale për të arritur aty ku dua, dhe asaj rruge jam duke shkuar !

Blerta Limani e risjell modën e viteve të ’60-ta të kombinuar me elemente moderne

Gazeta Tribuna: Çka ju ka inspiruar për këtë koleksion dhe na jep detaje të tjera?
Blerta Limani: Në përgjithësi inspirimin kryesor e marr nga arkitektura. Dhe për këtë koleksion jam inspiruar nga moda e viteve ’50 dhe ’60 duke i shtuar elemente nga arkitektura moderne, dhe jam munduar që me këtë koleksion të shfaqë diçka klasike duke i shtuar dhe ca elemente te modernes.

Gazeta Tribuna: Jeni edhe duke studiuar, si po shkojnë studimet?
Blerta Limani: Jam absolvente në ‘Akademia Evolucion’, dhe fatmirësisht studimet po ecin për mrekulli. Jam një studente e dalluar dhe po shpresoj të diplomohem në qershor.

Blerta Limani e risjell modën e viteve të ’60-ta të kombinuar me elemente moderne

Gazeta Tribuna: Çka i dallon dizajnët tua nga dizajnët e kolegëve tjerë?
Blerta Limani: Kam një stil me unik nga kolegët e mi, gjë e cila është vërejtur edhe nga profesorët të cilët ma kanë thënë personalisht këtë gjë. Frymëzimi për të krijuar një veshje me vjen zakonisht nga arkitektura dhe ndoshta kjo është ajo që i bën dizajnët e mia me unike nga koleget e mi.

Blerta Limani e risjell modën e viteve të ’60-ta të kombinuar me elemente moderne

Gazeta Tribuna: Cilat janë planet e së ardhmes?
Blerta Limani: Plane për të ardhmen kam shumë, por qëllimin kryesor e kam që të arrij ëndrrën e kamotshme dhe besoj që kjo gjë do të ndodhë në të ardhmen e afërt sepse po punoj shumë për këtë gjë. Pres që të shoh veten në piedestalin më të lartë të botës se modës!

 

Çifti i veshur më bukur në Hollywood

Çifti i veshur më bukur në HollywoodNicole Kidman dhe bashkëshorti i saj Keith Urban janë shpallur çifti i veshur më bukur në Hollywood nga revista InStyle.

Ishte Keith që e njoftoi këtë lajm me anë të një postimi në Instagram ku falenderoi revistën për këtë çmim. (more…)

Ralph Lauren tërhiqet nga udhëheqja e kompanisë

Ralph Lauren tërhiqet nga udhëheqja e kompanisëStilisti me famë botërore, Ralph Lauren, ka njoftuar se jep dorëheqje nga udhëheqja e kompanisë luksoze të modës, të cilën e ka themeluar gati 50 vjet më parë.

Ai do të zëvendësohet në muajin nëntor nga Stefan Larsson, president i kompanisë Old Navy, e cila prodhon rroba me çmime më të lira. (more…)

Megi Luka përfaqëson Shqipërinë në ‘Miss Universe 2015’

Megi Luka përfaqëson Shqipërinë në ‘Miss Universe 2015’ Gara e bukurisë e zhvilluar mbrëmjen e djeshme (e shtunë) në ambientet e Pallatit të Kongreseve në Tiranë, zgjodhi mes shumë bukurosheve, vajzën që do ta përfaqësojë Shqipërinë në Miss Universe 2015.

Paneli i jurisë ku bënin pjesë Bleona Qereti, Gabriel Garko, Armina Mevlani dhe Heidi Lushtaku, zgjodhën si më të bukurën modelen Megi Luka, lindur në Fushë-Krujë dhe banuese në Tiranë, raporton ATSH. (more…)

Ja modelet ideal i çantave për këtë stine

Ja modelet ideal i çantave për këtë stineVjeshta e 2015 sapo ka arritur dhe ju tani hmë duhet të bëni gati dhe vjeshjet e kësaj stine.

Çanta është një ndër objektet që kërkon një vëmendje të veçantë, në zgjedhjen e saj. (more…)

Mask për trajtimin e flokëve të dredhuar

 Mask për trajtimin e flokëve të dredhuarFlokët kaçurrela dëshirohen nga shumë femra, mirëpo e njëjta gjë nuk vlen edhe për dredhat e padëshiruara të flokëve, që shfaqen herë pas here, duke ndikuar negativisht në vetëbesimin e femrave. E, për t’iu ndihmuar që të çliroheni nga problemet e tilla më poshtë jua kemi sjellë recetën e një serumi krejtësisht natyral, që ju ndihmon në trajtimin e këtij problemi.

Përbërësit e nevojshëm:

Vaji i kokosit (varësisht prej trashësisë dhe gjatësisë së flokëve)

3-4 lugë gjelle xhel të aloe-verës (more…)

FAQE TE ZGJEDHURA

MARKETING

Copyright 2009 Thashetheme.